اخبار

آمریکا و تایوان به زودی مذاکرات تجاری را آغاز می‌کنند – DW – ۱۴۰۱/۵/۲۷


دولت‌های تایوان و آمریکا به‌‌رغم وضعیت متشنج در دریای چین جنوبی اعلام کرده‌اند که قصد دارند روابط خود را گسترش دهند. مذاکرات تجاری قرار است به طور رسمی در اوایل پاییز سال جاری در حوزه‌هایی مانند کشاورزی، تجارت دیجیتال، تنظیم بازار و رفع موانع تجاری آغاز شود. این خبر را دفتر کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده اعلام کرد.

به اینستاگرام سافتی من وله فارسی بپیوندید

اگرچه انجام چنین مذاکراتی در اول ژوئن اعلام شده بود، اما اکنون به طور رسمی با نامگذاری موضوعات برنامه‌ریزی شده و تاریخ تقریبی پاییز آغاز شده است.

این خبر تنها دو هفته پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان منتشر می‌شود. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پس از رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری، سومین مقام عالی سیاسی آمریکاست.

کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده آمریکاعکس: Susan Walsh/REUTERS

سفر پلوسی به تایپه به منزله سفر عالی‌ترین مقام ایالات متحده به تایوان در ربع قرن گذشته بود و چین آن را یک اقدام تحریک‌آمیز توصیف کرد. رهبری پکن با بزرگ‌ترین مانور نظامی در تاریخ چین در آب‌های نزدیک تایوان به این سفر پاسخ داد.

بیشتر بخوانید: آمریکا کشتی‌ و هواپیمای جنگی به تنگه تایوان اعزام می‌‌کند

تماس‌های رسمی از کشورهای دیگر با تایپه اساساً با مخالفت طرف چینی روبرو می‌شود. وزارت امور خارجه چین همچنین مخالفت خود را با هرگونه توافقی که ماهیت رسمی داشته باشد و بر حاکمیت چین تأثیر بگذارد، اعلام کرده است. پکن مذاکرات اولیه تجاری میان تایوان و ایالات متحده را نیز در همین راستا ارزیابی کرده است.

به تلگرام سافتی من وله فارسی بپیوندید

از زمان انشعاب تایوان از چین در سال ۱۹۴۹، پکن این جزیره را سرزمینی می‌داند که بخشی از چین بوده و در صورت لزوم باید با استفاده از نیروی نظامی به این چین ملحق شود. جنگ تهاجمی روسیه علیه اوکراین این نگرانی را ایجاد کرده است که پکن رویکردی مشابهی در برخورد با تایوان در پیش گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *