آنا – هیچ کمبودی در بازار پوشاک نداریمبه گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران در نخستین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک طراحی، مد، لباس و صنایع وابسته (تهران مدکس) که از امروز سه شنبه ۲۰ مهرماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب تهران آغاز به کار کرد، ممنوعیت واردات و توقف قاچاق را فرصتی برای به نمایش درآمدن توان تولیدکنندگان داخلی دانست و نمایشگاه مدکس را برآینده توان بنگاه‌های کوچک و متوسط فعال در این حوزه معرفی کرد.
وی ادامه داد: امروز تولیدات پوشاک کشور نیازمند حمایت است تا علاوه بر بازار داخل بتوانند در عرصه صادرات نیز موفق عمل کنند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، با بیان اینکه در اولین دوره این نمایشگاه قریب به ۱۰۰ تولیدکننده در حوزه‌های مختلف صنعت پوشاک توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته‌اند، تصریح‌کرد: با برگزاری این نمایشگاه علاوه بر آشنا شدن حلقه‌های زنجیره تأمین و تولید پوشاک با یکدیگر، ظرفیت‌ها و توان صادراتی به کارگزارن حوزه تجارت معرفی می‌شود.
وی در پایان با تأکید بر اینکه در نمایشگاه بخش‌های مختلف صنعت پوشاک کشور در قالب زنجیره‌ای کامل از طراحی، تولید، مواد اولیه انواع محصولات و همچنین ماشین آلات حضور دارند، گفت: امروز به پشتوانه این تولیدکنندگان می‌توانیم ادعا کنیم برای تامین بازار داخل و عبور از مرزهای تجاری و حضور در بازار دیگر کشورها هیچ کمبودی نداریم.
ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران نیز در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: نخستین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک به نام تهران مُدکس، بنابر ضرورت حمایت از تولیدات داخلی برگزارشده است.
ممبینی در خصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه تهران مُدکس تصریح کرد: صنف پوشاک و صنوف وابسته به آن، در دوره مواجهه با کرونا آسیب بسیار زیادی دیدند. چراکه بیماری کرونا، مراودات، مراسم و میهمانی‌ها و دید و بازدیدها را کاهش داد. این شرایط در تمام دنیا عمومیت دارد به طوری که تولیدات پوشاک در انبارها باقی ماندند و به فروش نرفتند. با توجه به افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور، پیش‌بینی کرده ایم که این محدودیت‌ها کاهش خواهد یافت. از این رو فعالان صنفی در حوزه پوشاک که سهم بالایی در بازار را در اختیار دارند برای شرایط پیش رو آماده خواهند شد و این نمایشگاه نیز در این زمینه راه‌گشا خواهد بود.
رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: در راستای ایجاد تعامل میان همه دست‌اندرکاران و فعالان در زنجیره ارزش پوشاک، طراحان، تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان نیازهای تولیدکنندگان (اعم از ماشین‌آلات، پارچه و منسوجات)، تعمیرات و نگهداری، صنایع وابسته، چرم، سراجی، کفش و … در این نمایشگاه حضور یافته‌اند.
علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اظهار کرد: نمایشگاه در سطح قابل توجهی طراحی شده و در حال برگزاری است که نشان می‌دهد تولیدکنندگان در این بخش زحمات بسیاری کشیده و دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته‌اند»
وی افزود: وضعیت بسیاری از صنایع از جمله صنعت پوشاک تا پیش از سه سال گذشته و آغاز تشدید تحریم ها نشان می‌دهد که با تکیه بر داشته‌های داخلی می‌توان پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورد»مویدی خرم آبادی تصریح کرد:‌ وضع موجود نشان می‌دهد که با تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی می‌توان علاوه بر تامین نیازهای بازار داخلی در بازار صادراتی نیز حرفی برای گفتن داشت.رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به محدودیت‌های وضع‌شده برای واردات پوشاک به کشور اظهار کرد:‌ این شرایط در کنار رشد و توسعه صنایع داخلی موجب شده است تا صنعت پوشاک کشور بتواند به جایگاه مناسبی دست یابد.
وی افزود: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی سه سال گذشته سیاست خود را متمرکز بر این بحث کرده است که موانع را از پیش پای تولید بردارد و شرایط تسهیل شده‌تری را برای بخش تولید فراهم کند.مویدی خرم آبادی تصریح کرد:‌ امروز در نمایشگاه پوشاک حاصل و دستاورد مانع زدایی در راه تولید در این صنف به خوبی قابل مشاهده است.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد:‌ امروز به نمایندگی از ۲۶ دستگاه که عضو این ستاد هستند می‌توان اعلام کرد در جریان جنگ اقتصادی تولیدکنندگان توانسته‌اند به راهکارها و الگوهایی در تولید دست پیدا کنند که بتواند موانع را پشت سر گذاشته و شرایط بهتری را در تولید ایجاد کنند.
افسانه محرابی مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت هم اظهار کرد:‌ هدف از برگزاری نمایشگاه‌ها به هم رسانی آخرین دستاوردها صنعت است و می‌تواند در بهبود شرایط تولید موثر باشد.وی با بیان اینکه از سال ۹۷ که ممنوعیت واردات پوشاک به کشور انجام شده است، پیشرفت بسیار مناسبی در این صنعت به وجود آمده است، گفت:‌ برنامه‌هایی که به صورت مشترک با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری شده است توانسته کمک بسیار خوبی به صنعت پوشاک کشور داشته باشد.»
وی با بیان اینکه صنعت پوشاک کشور طی سال‌های متمادی از پدیده قاچاق زیان‌های جدی دیده است، گفت:‌ در کلیه بخش‌های زنجیره ارزش خدمات طراحی تامین مواد اولیه و سایر بخش‌ها توفیقات بسیار خوبی به دست آمده است.
محرابی با اشاره به موفقیت‌های بسیار خوبی که در زمینه تامین مواد اولیه در داخل کشور به دست آمده است، اظهار کرد:‌ در بحث تامین مواد اولیه سیستم پنبه‌ای که می‌تواند در صادرات نقش بسیار مهمی داشته باشد، توفیقات بسیار خوبی حاصل شده است، حدود ۹۰ درصد از نیاز تامین مواد اولیه پنبه در داخل کشور وجود دارد و به واردات نیازی نیست. همچنین پیگیری‌های خوبی در بخش پتروشیمی برای تامین مواد اولیه انجام شده است.»
مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت با اشاره به مبحث مهم متعادل‌سازی تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: تخصیص و تامین منابع ارزی به گروه‌های کالایی که در رسته مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک هستند، انجام شده است تا بتوانند واردات مواد اولیه مورد نیاز را به راحتی انجام دهند.
وی با بیان اینکه هم رسانی واحدهای کوچک و بزرگ و متوسط با یکدیگر نیز یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های در دست پیگیری است، خاطر نشان کرد:‌ ایجاد پلتفرم‌هایی برای بهبود کسب و کارهای وابسته به این صنعت نیز از جمله برنامه‌های در دستور کار است.
محرابی عنوان کرد:‌ بسیاری از تولیدات پوشاک اکنون هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت و قابلیت رقابت در بازارهای صادراتی را دارند و صادرات به برخی از کشورهای منطقه و سایر کشورها در حال انجام است.لازم به یادآوری است؛ این نمایشگاه تخصصی از سوی اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک پوشاک تهران و با هدایت و حمایت اتاق اصناف ایران، اتحادیه‌های پوشاک سراسر کشور، وزارت صمت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب و دیگر نهادهای مرتبط، برگزار شده است.
انتهای پیام/۴۱۲۹/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.