افزایش مصرف نفت چین، کاهش عرضه روسیه – DW – ۱۴۰۱/۱۱/۲۶


بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی که در روز چهارشنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) منتشر شده است، برآورد می‌شود که پس از لغو محدودیت‌های کرونایی، تقریبا نیمی از تقاضا برای نفت اضافی عرضه شده در جهان از سوی چین باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از گزارش آژانس می‌نویسد که با توجه به خویشتنداری اوپک پلاس از افزایش تولید این امر می‌تواند به کمبود عرضه در مقابل تقاضای جهانی بیانجامد.

سافتی من وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

گزارش ماهانه آژانس دلیل کاهش عرضه نفت خام را “تحریم‌های اعمال شده در قبال روسیه و کاهش صادرات این کشور” عنوان کرده است و می‌نویسد: «عرضه جهانی نفت در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ بیشتر از تقاضا برای آن خواهد بود، اما این توازن بسرعت با افزایش تقاضا در بازار جهانی از یک سو و کاهش تولید روسیه از سوی دیگر برهم خواهد خورد.»

براساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۳ افزایشی معادل ۲ میلیون بشکه در روز خواهد داشت که از این میزان۹۰۰ هزار بشکه در روز تقاضای چین خواهد بود.

این میزان، ۱۰۰ هزار بشکه نسبت به ارزیابی ماه گذشته آژانس بین‌المللی انرژی افزایش نشان می‌دهد و به رکورد ۱۰۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز سه‌شنبه در گزارش جدید خود از افزایش تولید ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام خبر داده بود.

بیشتر بخوانید: بهای نفت

از سوی دیگر تحریم‌های بین‌المللی نفت روسیه که پس از تجاوز نظامی این کشور به اوکراین اعمال شده‌اند تاکنون تاثیر چندانی از خود نشان نداده‌اند و صادرات نفت روسیه در ماه ژانویه تنها ۱۶۰ هزار بشکه به نسبت قبل از جنگ کاهش نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه کشورهای غربی همزمان با اعمال تحریم‌ها، سقف قیمت نیز برای نفت روسیه تعیین کرده‌اند، روسیه نیز تصمیم گرفته است تا اواخر این فصل روزی یک میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش دهد، اما به گفته آژانس بین‌المللی انرژی: «هنوز هم نتایج این اتفاقات بر جریان‌های تجاری مشخص نیست.»

آژانس در گزارش خود تاکید کرده است: «ما انتظار داریم مقداری از جریان ورود نفت روسیه به بازار مسدود شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *