اخبار

اقتصاد نیوز – کاهش قیمت بنزین در آمریکا


سافتی من –
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، انجمن اتوموبیل آمریکا اعلام کرد میانگین قیمت ملی بنزین بدون سرب معمولی، روز پنج شنبه ۱۱ اوت، به ۳ دلار و ۹۹ سنت در هر گالن کاهش پیدا کرد. قیمت بنزین آمریکا در ژوئن به رکورد پنج دلار و دو سنت در هر گالن صعود کرده بود. این قیمت بالا، باعث شد تقاضا محدود شود و بعد از این که از نگرانی‌ها نسبت به احتمال کمبود شدید عرضه کاسته شد، قیمت‌ها پایین آمد.

قیمت بنزین معمولا در تابستان افزایش پیدا کرده و پس از تعطیلات روز کارگر در پنجم سپتامبر و پایان فصل رانندگی، کاهش پیدا می‌کند.
کاهش اخیر قیمت بنزین در آمریکا، ممکن است از فشار بر دولت بایدن و دموکرات‌ها در کنگره که با انتخابات میان دوره‌ای روبرو هستند، کم کند. کاخ سفید اقدامات متعددی را برای کنترل قیمت نفت انجام داده است که پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین افزایش چشمگیری پیدا کرد. در مقطعی، نفت خام که عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت بنزین است، تا مرز ۱۳۹ دلار در هر بشکه صعود کرد اما اکنون حدود ۹۲ دلار است.
کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد: کارهای بیشتری باقی مانده است اما قیمت‌ها پایین آمده‌اند و رئیس جمهور همچنان از تولیدکنندگان نفت داخلی و بین‌المللی می‌خواهد تولیدشان را افزایش دهند تا قیمت‌ها بتوانند پایین بیایند.
کاخ سفید برداشت بیش از ۱۸۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا را برنامه ریزی کرده است. تولید نفت آمریکا امسال حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و به ۱۲.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
بهای معاملات بنزین ۲۷.۳ درصد از رکورد بالایی که در ژوئن داشت، کاهش پیدا کرده و قیمت نفت خام آمریکا ۲۵ درصد کاهش داشته است. کاهش قیمت خرده فروشی بنزین، بیش از ۲۰ درصد بوده اما بعضی از ایالت‌ها شاهد کاهش بیشتر قیمتهای خرده فروشی بوده‌اند مانند اوهایو که قیمتها ۲۷ درصد از اوجشان عقب نشینی کرده‌اند.
طبق تحلیلی که وزارت انرژی آمریکا در ژوییه انجام داد، آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک که در اقدامی هماهنگ با اعضای آژانس بین‌المللی انرژی انجام گرفت، قیمت بنزین را ۱۷ تا ۴۲ سنت در هر گالن کاهش داده است.
بانک امریکا در گزارشی اعلام کرد کاهش قیمت‌ها، به آمریکایی‌های کم درآمد کمک کرده است. متوسط هزینه بنزین به عنوان سهمی از کل هزینه خانوار، به ۹.۳ درصد در ژوییه در مقایسه با ۱۰ درصد در ژوئن کاهش یافت.
انتظارات تورمی هم کاهش پیدا کرده و انتظار مصرف کننده آمریکایی برای تورم در یک سال آینده و در سه سال آینده، ماه گذشته افت قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد. نرخ تورم در ژوییه به دلیل کاهش هزینه‌های انرژی، ثابت بود اما تورم مصرف کننده همچنان ۸.۵ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود که روی عادتهای هزینه مصرف کنندگان تاثیر گذاشته است.
طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مجموع محصولات بنزینی عرضه شده که معیاری برای ارزیابی تقاضاست، طی چهار هفته گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.
∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *