اخبار

باشگاه خبرنگاران جوان – طلا یک‌روزه گران شد/ موج انتصابات و تاثیرات آن ها بر بازارهای مالی

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در سومین هفته مهر نرخ ارز و سکه نسبت به هفته گذشته روند کاهشی تندتری داشت به طوری که نرخ دلار در بازار آزاد به کانال 26 هزار تومان نزدیک شد و قیمت طلا نیز در چند هفته گذشته به کمترین حد خود در  رسید اما این کاهش قیمت  در آخرین روز معاملات هفته پنجشنبه(22 مهر ) جای خود را به افزایش قیمت داد و اندکی از این افت نرخ را جبران کرد. 
بازار ارز نیز در این هفته نسبت به روزهای گذشته از ریزش بیشتری در شاخص همراه بود به طوری که  شاخص کل بورس تهران، در اولین روز هفته شنبه ۱۷ مهر ماه در ابتدای معاملات با رشد ۵۰۰ واحد در ارتفاع یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحدی قرار گرفت. در دقیقه‌های پایانی فعالیت بازار سرمایه، شاخص کل بورس با اُفت ۲۲ هزار و ۲۸۰ واحد بر روی پله یک میلیون و ۴۶۵ هزار و ۹۸۳ واحدی قرار گرفت.
همچنین در آخرین روز معاملات شاخص کل بورس تهران، در  ۲۱ مهرماه در ابتدای معاملات با اُفت ۹۰۵ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۷ هزار واحدی قرار گرفت. در دقیقه‌های پایانی فعالیت بازار سرمایه، شاخص کل بورس با اُفت ۲۱ هزار و ۲۳۶ واحد بر روی پله یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۴۴۶ واحدی قرار گرفت. 
دلار به کانال 26 هزار تومانی برگشت 
در این هفته شاهد روند نزولی نرخ  ارز بوده ایم به طوری که دلار با کاهش متوسط یک هزار و 500 تومانی  از قیمت 27 هزار و 985 تومان به 26 هزار و 526 تومان رسیدهمچنین یورو نیز حدود یک هزار و 400 تومان ارزان شد و از قیمت 31 هزار و 865 تومان به نرخ 30 هزار و 460 تومان نزول کرد. 
نمودار زیر تغییرات نرخ دلار را در سومین هفته مهر نشان می دهد.
 

 

 
سکه در کانال 11 میلیون تومانی مانگار شد
نرخ سکه و طلا همسو با نرخ ارز روند کاهشی داشت و سکه طرح جدید با کاهش 200 هزار تومانی از قیمت 11 میلیون و 770 هزار تومان به 11 میلیون و 570 هزار تومان رسید و هر گرم طلای 18 عیار حدود 8 هزار تومان در بازن هفته ارزان شد و از قیمت یک میلیون و 151 هزار تومان به یک میلیون و 144 هزار تومان کاهش یافت. 
تغییرات نرخ سکه در  نمودار زیر قابل مشاهده است. 
 

 

 

بیشتر بخوانید:

کاهش نرخ ارز باعث افت قیمت سکه و طلا شد
محمد کشتی آرای نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت بازار طلا وسکه در سومین هفته مهر 1400 گفت: در این هفته قیمت اونس جهانی با توجه به افزایش حدود 41 دلاری یکی از تاثیزگذار ترین  عوامل قیمت بود از طرف دیگر در روز چهار شنبه (21 مهر) و پنجشنبه(22 مهر) قیمت طلا و نقره به طرز چشمگیری افزایش یافت. 
او افزود: در بازار داخلی نیز با توجه به تداوم نزول قیمت  ارز که ار ابتدای هفته شروع شده بود تا  آخرین روز هفته این روند ادامه داشت اما در آخرین روز هفته با افزایش مجدد قیمت ارز، قیمت طلا و سکه را تحت تاثیر قرار داد. 
کشتی آرای بیان کرد: در مجموع  قیمت ارز به طور متوسط 760 تومان کاهش داشته است و چون در این هفته کاهش قیمت ارز بیشتر بود قیمت سکه و طلا ریزش نرخ داشته اند. از طرف  دیگر در این هفته بازار در رکود به سر برد و کاهش داد و ستدها و همچنین تقاضا در بازار حاکم بود به دلیل کاهش قیمت ها سرمایه گذاری و خرید طلا برای مردم از رغبت کمتری برخوردار بود و همین کم انگیزه شدن  و جاذبه کم قیمت طلا و سکه برای سرمایه گذاری سبب شد حباب سکه نیز کاهش یابد و حدود 80 هزار تومان از حباب سکه کاسته شد و  به 340 هزار تومان رسیده است. 
او اظهار کرد: قیمت سکه طرح قدیم با کاهش 200 هزار تومانی به نرخ 11 میلیون و 300 هزار تومان رسید همچنین هر قطعه سکه طرح جدید با افت 300 هزار تومانی در قیمت همراه بود که به 11 میلیون و 570 هزار تومان رسید . نیم سکه حدود 80 هزار تومان ارزان شد و به 6 میلیون تومان رسید. ربع سکه حدود 90 هزار تومان از ارزش آن کاسته شد و 3 میلیون و 500 هزار تومان است.
کشتی آرای گفت: سکه های یک گرمی با کاهش 50 هزار تومانی به 2 میلیون و 200 هزار تومان داد و ستد می شود. هر مثقال طلا با کاهش 45 هزار تومانی همراه بوده است و به 4 میلیون و 952 هزار تومان رسیده است. هر گرم طلاس 18 عیار هم حدود 9 هزار تومان ارزان شد   و هرگرم طلای 24 عیار با کاهش 10 هزار تومانی به یک میلیون و 524 هزار تومان نزول کرد. 
تغییر ریاست سازمان بورس باعث ریزش شاخص شد!
همایون دارابی  کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض باشگاه خبرنگاران جوان در باره وضعیت بازار سرمایه  در سومین  هفته مهر گفت:مهمترین عاملی که در این هفته باعث افت بازار سرمایه شد بحث تغییرات مدیریتی بسیار اثرگذار بود  از طرف دیگر مدیران بانکی و بیمه ها  در حال تغییر هستند و رئیس صندوق توسعه ملی مشخص شد. 
او افزود: زمانی که این چنین تغییرات گسترده ای را در بخش های مختلف داریم و معمولا این افزاد بزرگترین حقوقی های بازار هستند بنابراین  افراد در بازار با جنبه احتیاط و عدم خرید همراه است بنابراین بازار به طور یکنواخت با کاهش همراه شد.
دارابی بیان کرد: وقتی شاخص و نمادها به صورت یکنواخت  ریزش می کند یعنی ریسکی سیستماتیک در بازار حاکم است که بحث نرخ بهره و جبران کسری بودجه دولت موجب این امر می شود که البته نگرانی هایی برای معامله گران مبنی براینکه در آینده چه اتفاقاتی برای نرخ بهره خواهد افتاد ایجاد می کند. 
او گفت: بعد اینکه مراحل تغییر مدیریت در بورس به اتمام  برسد باتوجه به اینکه عموما گزارشات خوبی  از شرکت ها ارائه می شود و وضعیت بنیادی شرکت ها مطلوب است معتقدم بازار بتواند بازگشتی را به سمت رشد تجربه کند . 
نتیجه: 
باتوجه به اینکه در این هفته شاهد روند نزولی قیمت ارز بوده ایم فعالان بازارهای مالی امیدوارند در روزهای آینده نرخ ها با ثبات باشد اما از طرف دیگر برخی معتقدند در هفته آینده شاهد نوسان هایی در نرخ ارز  سکه خواهیم بود که به دنبال آن امکان دارد بورس رشد کند یا روند نزولی در پیش بگیرد. 
انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *