اخبار

برنا – موفقیت دولت سیزدهم در حوزه نفت و گاز/ عینیت بخشی به خثی سازی تحریم‌ها


سافتی من – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا؛ مدیران در دولت سیزدهم برای رفع مشکلات کشور در بخش‌های مختلف، از همان روزهای اولیه دولت وعده تلاش مضاعف دادند و این تلاش مضاعف، طبق گفته سخنگوی دولت، در 40 بخش، منتج به اتفاقات خوب برای کشور شد.
قرارداد سوآپ گازی و کمک به پایداری شبکه گاز شمال کشور
تبادلات گازی با ترکمنستان و اتصال شبکه گاز ایران به این کشور که به دلیل فعال نبودن دیپلماسی انرژی از 5 سال پیش متوقف شده بود، عامل اصلی جلوگیری از تکرار ماجرای تلخ قطع برق و گاز در دولت گذشته بود. با توجه به کمبود 250 میلیون مترمکعبی گاز در زمستان پارسال، وزارت نفت پیش از فرارسیدن فصل سرما رایزنی‌های گسترده و دیپلماسی انرژی را برای وصل کردن این ارتباط قطع شده، آغاز کرد.
در این بخش معاونت بین الملل وزیر نفت رایزنی برای ایجاد زیرساخت‌های تفاهم گازی با ترکمنستان و واردکردن کشور آذربایجان به این معادله را آغاز کرد.مدیریت مصرف و توزیع سوخت در زمستان کشور در ابتدای زمستان 1400 با کسری گاز به میزان 250 میلیون مترمکعب در روز مواجه بود که می توانست مانند سال های گذشته به قطعی گسترده برق و گاز منجر شود.
در شرکت ملی نفت ایران، با تعمیرات اساسی تأسیسات و رساندن چاه های مشکل دار پارس جنوبی به تولید و فروش 3 برابری میعانات گازی، رکورد تولید از پارس جنوبی شکسته شد و به 705 میلیون مترمکعب در روز رسید.

قراردادهای بزرگ وزارت نفت از ابتدای دولت سیزدهم
شرکت ملی نفت ایران درمجموع 7 قرارداد برای توسعه میدان‌های نفت و گاز با پیمانکاران داخلی و خارجی به ارزش 4.5 میلیارد دلار منعقد کرده است. علاوه بر این قراردادها، تفاهم‌نامه‌هایی برای مطالعه و توسعه میادین نفت و گاز و همچنین انتقال تکنولوژی در بخش بالادست نیز منعقد شده است.
مجموع ارزش قراردادها و تفاهم‌نامه‌های شرکت نفت به بیش از 11 میلیارد دلار بالغ می‌شود.*افزایش صادرات میعانات گازی محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت، احیا و پس گرفتن بازار از دست رفته محصولات صادراتی در دوران تحریم را از رویکردها و هدفگذاری‌های دولت سیزدهم برشمرد و گفت: به‌ همین منظور به بعضی از کشورهای هدف، بیشتر از زمان اجرای برجام صادرات داشته‌ایم.
وی گفت: صادرات میعانات گازی در مقایسه با آغاز به‌کار دولت ۲.۵ برابر شده است و در زمینه صادرات نفت‌خام نیز در مجموع بیش از ۴۰ درصد افزایش حجم صادرات داشته‌ایم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: از نظر حجم ذخایر نفت و گاز درجا، در مجموع بیش از ۱۲۰۰ میلیارد بشکه معادل نفت ذخایر مایعات گازی و میعانات گازی درجا زیر زمین داریم. *ظرفیت تولید نفت به پیش از تحریم‌ها رسید
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه ظرفیت تولید نفت به مقدار پیش از تحریم‌ها رسید، گفت: این مهم در شرایط تحریمی و فشارهای اقتصادی رخ داده است.  خجسته‌مهر در ادامه گفت: پیش از تحریم‌های جدید، یعنی در شهریور سال ۱۳۹۷، ظرفیت تولید نفت خام حدود ۳ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه بود، اما با آغاز تحریم‌های ظالمانه و به علل متعدد بخش قابل‌توجهی از ظرفیت تولید نفت کشور را از دست دادیم. 
وی افزود: با آغاز به‌کار دولت سیزدهم از جمله اولویت‌هایی که وزیر نفت به شرکت ملی نفت ایران تکلیف کرد این بود که طی ۶ ماه، در ۱۵ اسفند ظرفیت کاهش داده‌شده و ازدست‌رفته را به پیش از تحریم‌ها بازگردانیم.
مسیر دانش‌بنیان‌ها برای ورود به صنعت نفت هموار شد
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه ۸۵ درصد کالا و تجهیزات و مواد مورد نیاز صنعت نفت کشور داخلی است و به واردات نیازی نداریم، ادامه داد: برای ۱۵ درصد دیگر که بیشتر آن فناور و دانش‌بنیان است باید برنامه‌های مدون، سنگین و هدفمندی را تعریف کنیم.
آمریکا نقشی در افزایش تولید نداشته است
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در حالی صادرات را ۴۰ درصد افزایش دادیم و ارزش صادرات را بیش از تعهدمان در بودجه سنواتی محقق کردیم که نه‌تنها تحریم‌ها کم نشد، بلکه به‌مراتب سخت‌گیری‌های متعددی داشتیم و در خریدارها و واسطه‌ها و سیستم‌های ناوبری کشتیرانی حامل نفت، اختلال ایجاد می‌کردند. دستیابی به این موفقیت نتیجه چند عامل مهم است که یکی از آنها اعتقاد راسخ کلیه همکاران ما در مجموعه وزارت نفت، شرکت ملی نفت و همچنین برادران عزیز مان در شرکت ملی نفتکش ایران است.
در پی این گزارش؛ در شرکت ملی گاز، 53 پروژه در حوزه گازرسانی و یک پروژه برای افزایش ظرفیت انتقال گاز و پایداری شبکه در خط لوله هشتم سراسری تعریف شده است. همچنین، فاز 2 طرح ذخیره‌سازی گاز در میدان شوریجه نیز آغازشده است.
مجموعه این اقدامات به دسترسی بیشتر و پایدارتر مردم در همه 31 استان کشور به گاز طبیعی و پایدارتر شدن تأمین گاز به‌خصوص در فصول سرد گاز کمک می‌کند. ارزش مجموع این پروژه‌ها به 1 میلیارد و 500 میلیون دلار بالغ می‌شود. مجموع ارزش قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بزرگ وزارت نفت در 6 ماه گذشته به 14 تا 15 میلیارد دلار بالغ می‌شود که بخش اعظم منابع مالی و سرمایه‌گذاری موردنیاز آن‌ها از منابع غیردولتی داخلی و خارجی تأمین می‌شود.
انتهای پیام/
∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *