برنا – 156 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد در استان قزوین پرداخت شد


سافتی من – به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا از قزوین؛ نشست همیاری مسئولان کمیته همیاری دهه فجر استان قزوین روز دوشنبه با حضور مدیران کل تامین اجتماعی، مدیریت درمان، بهزیستی، صندوق کارآفرین امید، کمیته امداد و جمعیت هلال احمر استان در سالن اجتماعات اداره تامین اجتماعی قزوین برگزار شد.
محمود نصرتی در این نشست اظهارداشت: اساسنامه صندوق امید در سال 96 مصوب شد و سال گذشته در شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و بیش از 2200 میلیارد تومان در بخش های مسکن، اشتغال و ازدواج به متقاضیان پرداخت شد که در حال حاضر رسالت مهم ما در صندوق فقط پرداخت تسهیلات اشتغال است.

نصرتی تصریح کرد: فعالیت ما برای پرداخت تسهیلات به بنگاههای خرد و کوچک و متوسط مقیاس هست که در این زمینه سال قبل 50 میلیارد تومان و امسال 126 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده ایم و 30 میلیارد تومان هم تسهیلات آماده پرداخت داریم که عملکرد امسال از 156 میلیارد تومان عبور خواهد کرد که عملکرد ما سه برابر شده است.
وی بیان کرد: امسال 122 میلیارد و 600 میلیون تومان تسهیلات اشتغال و یک میلیارد و 400 میلیون تومان وام ضروری به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.
مدیرعامل صندوق کارآفرین امید در استان قزوین یادآورشد: 908 فقره تسهیلات در سال جاری پرداخت شده و در تفاهم نامه های تبصره هیجده بودجه سال گذشته هم اقدام شد و در پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی و قانون اشتغال روستایی فعالیت خوبی صورت گرفت.
وی تصریح کرد: اعتبارات اشتغال روستایی استان 121 میلیارد تومان بود که 71میلیارد تومان آن پرداخت شده و از محل منابع تبصره 18 سال قبل هم 115 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که در حال حاضر 71 میلیارد تومان آن پرداخت شده که عملکرد ما 78 درصد بوده است.
مدیرعامل صندوق کارآفرین امید در استان قزوین در ادامه گفت: از اعتبارات اشتغال روستایی در حال حاضر 50 میلیارد تومان باقیمانده که امیدواریم با حمایت دستگاههای اجرایی بتوانیم آن را نیز بموقع پرداخت کنیم.

وی اظهارداشت: دو نوع تفاهم نامه داریم که در قالب ملی در مرکز منعقد شده و به استانها ابلاغ می شود و در قالب محلی که با دستگاههای اجرایی منعقد می شود که برای نمونه در تفاهم با استانداری برای کمک به آسیب دیدگان ناشی از کرونا تسهیلاتی اعطا شد و برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی در تفاهم با شهرداری مبلغ 9 میلیارد تومان و برای احیای باغات انگور نیز در تفاهم با جهاد کشاورزی  25 میلیارد تومان تسهیلات برای داربستی کردن و احیای باغات انگور تاکستان پرداخت کردیم.
نصرتی افزود: در کنار پرداخت تسهیلات برای اجرای سیاست ها و استراتژی های صندوق نیز جدی هستیم و برای ایجاد کار در روستاها نسبت به حمایت از صندوق های خرد محلی اقدام کرده ایم که در این راستا 67 فقره تسهیلات پرداخت شده و 100 فقره عقد قرارداد داریم که در دست اجراست و 87 فقره قرارداد با سازمان بسیج سازندگی منعقد شده که 39 صندوق شهری و 39 صندوق روستایی است.
فعال شدن استراتژی هر روستا یک محصول 
   نصرتی گفت: با اجرای استراتژی هر روستا یک محصول در استان خوشبختانه روستای دانسفهان برای فعال شدن خوشه کفش را حمایت کرده و شش میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان پرداخت کردیم.

وی بیان کرد: در روستای شیرزند تاکستان برای تولید پوشاک و خیاطی تسهیلات داده شده و در روستای اردلان آوج برای توربافی  و صنایع فلزی کمک کردیم و در حال حاضر در روستای شنازند کوهین، آقاگیر البرز  و شهید آباد، هرآیین و سیاب آوج برای امور بوم گردی و پرورش گل محمدی تسهیلات داده می شود.
مدیر صندوق کارآفرین امید در استان قزوین در ادامه تصریح کرد: در حوزه نهضت احیا که در سراسر کشور عملیاتی شده تعداد یک هزار واحد خرد، کوچک و متوسط مقیاس را که نیمه فعال بودند بر عهده گرفته ایم که برای احیای آنها اقدام کنیم.
وی اظهارداشت: در این راستا دو هزار میلیارد تومان اعتبار با مشارکت معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری تفاهم نامه داریم که 470 شهرستان در کشور در این طرح مشارکت دارند و در هر شهرستان یک شعبه فعال شده که سهم هر شهرستان احیای دو طرح نیمه فعال است.
نصرتی اضافه کرد: در عرصه نهضت احیای واحدها در بررسی های انجام شده مشخص شد حدود 41 درصد پروژه های نیمه فعال و غیر فعال کشور مشکل نقدینگی دارند که تامین آن نیازمند بازار و نهاد و ابزار مالی است که در حال حاضر بازار را در اختیار داریم 
اما نهادهای مالی آنچنان که باید تعریف نشده اند و ابزارهای خوبی برای حمایت از اشتغال های خرد و کوچک و متوسط در نظر گرفته نشده است.

وی گفت: در حوزه اشتغال خرد و کوچک سه تیپ صندوق داریم که تسهیلات محور، ضمانت محور و مشارکتی است که صندوق کارآفرین امید درزمره صندوق های تسهیلات محور فعالیت می کند و برخی صندوق ها نیز در عرصه ضمانت محور هستند اما متاسفانه با محور مشارکتی هیچ صندوقی نداریم که این خلاء باید جبران شود.
نصرتی یادآورشد: از رسانه ها انتظار داریم کمک کنند تا با کمک دستگاههای اجرایی موضوع صندوق های مشارکت محور فعال شوند تا حمایت از شرکت های دانش بنیان روان و تسریع شده و تسهیلات حمایتی برای اشتغال و تولید آنها پرداخت ش.ود.
وی اظهارداشت: در حال حاضر بیش از 8 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالند که حدود 400 هزار میلیارد تومان گردش مالی آنهاست و این ظرفیت می تواند مورد توجه باشد تا با حمایت از شرکت های فناور به دستاوردهای خوبی برسیم.
انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *