اخبار

تاثیر همه‌گیری کرونا بر گسترش بازرگانی ایران و ارمنستان | اقتصاد | DW


بحران اقتصادی برخاسته از همه‌گیری کرونا بر نقل و انتقال کالا تاثیر نهاده است. از این رو، گرایش به تجارت بین کشورهای همسایه افزایش یافته است. افزایش حجم مبادلات بازرگانی دو کشور ایران و ارمنستان نیز با توجه به این مختصات و تحولات قابل درک است. هرویک یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان از جمله به افزایش هزینه حمل کالا از نقاط دور به کشورهای منطقه اشاره می‌کند. بنا بر اظهارات او هزینه حمل یک کانتینر از چین به ایران پیش از همه‌گیری کرونا حدود ۱۲۰۰ دلار بوده است. حال آنکه این هزینه در حال حاضر شش تا ده برابر افزایش یافته ست. به کانال سافتی من وله فارسی در تلگرام بپیوندید اما افزایش حجم مبادلات بازرگانی ایران و ارمنستان تنها برخاسته از هزینه حمل و نقل کالا نیست. به عنوان نمونه، پس از جنگ اخیر ارمنستان با جمهوری آذربایجان، دولت ارمنستان ورود کالاهای ساخت ترکیه را ممنوع کرده است. این موضوع سیاسی نیز در گسترش سطح بازرگانی دو کشور ایران و ارمنستان موثر بوده است. رئیس اتاق بازرگانی ایران و ارمنستان چند دلیل دیگر نیز برای گسترش مناسبات بازرگانی دو کشور برمی‌شمارد. گفته شده است که بالا بودن نرخ ارز در بازار ایران، باعث “ارزان” شدن کالاهای ساخت ایران شده است. افزون بر آن، هر دو کشور ارمنستان و جمهوری اسلامی عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند و همین موضوع نیز زمینه را برای گسترش مبادلات دو کشور تسهیل می‌کند. یاریجانیان حجم مبادلات بازرگانی دو کشور در نیمه نخست سال جاری را بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌کند. سفر ایرانیان به ارمنستان دشواری‌های ایرانیان برای دسترسی به واکسن کرونا عملا منجر به افزایش تمایل بخش‌هایی از شهروندان این کشور برای سفر به کشورهای همسایه شده است. ارمنستان با پیش کشیدن امکان واکسیناسیون در این کشور سعی در جلب گردشگران ایرانی داشته است؛ تلاشی که موفق نیز بوده است. از شمار کسانی که تا کنون برای دریافت واکسن کرونا به ارمنستان سفر کرده‌اند آمار دقیقی در دست نیست. فقط در ماه تیر سال جاری رقمی بیش از ۱۵ هزار ایرانی برای واکسیناسیون به ارمنستان سفر کرده بودند. افزایش شمار گردشگران ایرانی به ارمنستان باعث شده است که دولت آن کشور محدودیت‌هایی برای سفر ایرانیان پیش‌بینی کند. به عنوان نمونه، گفته شده است که ارمنستان برای واکسیناسیون ایرانیان “شرط اقامت ده روزه” را تعیین کرده است. به کانال اینستاگرام سافتی من وله فارسی بپیوندید یاریجانیان می‌گوید به‌رغم این محدودیت میزان سفر به ارمنستان همچنان زیاد است. او گفته است که تنها کسانی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده باشند، در آمار ناظر بر افراد واکسینه شده منظور می‌شوند و چون بین هر دو دوز واکسن کرونا یک بازه زمانی هشت تا ۱۲ هفته‌ای وجود دارد، تعیین دقیق ایرانیانی که در ارمنستان واکسینه شده‌اند، در شرایط کنونی ممکن نیست. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفته است که آمار دقیق کسانی که در ارمنستان هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، به‌زودی اعلام خواهد شد.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر موج پنجم گونه دلتای ویروس کرونا شهرهای ایران را وارد موج پنجم کرده است. در حال حاضر ۹۲ شهر در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند. طبق آمار رسمی بیش از ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و ۸۴ هزار و ۹۴۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر باز هم اعمال محدودیت ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه ۱۲ تیر ساعات رفت و آمد در شهرهای قرمز را محدود کرد و فعالیت مراکز فرهنگی، ورزشی و سه گروه از مشاغل را برای دو هفته غیرمجاز خواند. در همین مدت ۷۰درصد کارکنان ادارات باید دورکاری کنند. این سقف دورکاری برای مشاغل ضروری ۵۰ درصد خواهد بود.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر “قدرت سرایت ۹۷ درصد” مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در ایران گفت: «با توجه به آغاز پیک پنجم کرونا وضعیت شیوع بیماری در کشور فاجعه است». او افزود: «دلتای هندی قدرت وحشیانه‌ای دارد و نمی‌توان ویروس را کشت کرد به همین دلیل هنوز نتوانسته‌ایم آزمایشاتی روی آن انجام دهیم.» خانم محرز میزان سرایت ویروس دلتای هندی را ۹۷ درصد اعلام کرد.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر کندی واکسیناسیون واکسیناسیون کرونا در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای همسایه چون ترکیه به کندی پیش می‌رود. تا روز یکشنبه ۱۳ تیر (سوم ژوئیه) حدود یک میلیون و ۹۸۹ هزار نفر در ایران دوزهای اول و دوم و ۴ میلیون و ۴۶۴ هزار نفر دوز اول را دریافت کردند. در ترکیه اما ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر دوز اول و ۱۵ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر نیز دوز دوم را دریافت کرده‌اند.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر “واکسن خارجی هم ایرادی ندارد” یکی از دلایل اصلی کندی واکسیناسیون در ایران ممنوعیت ورود واکسن‌های معتبر جهان به ایران است. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی قبلا در اوج شیوع پاندمی کرونا استفاده از واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرده بود. بعدتر اعلام شد که استفاده از واکسن آسترازنکا، در صورتی که ساخت کشوری غیر از بریتانیا باشد، مجاز است. خامنه‌ای اما اخیرا پس از دریافت واکسن گفت که “واکسن خارجی هم ایرادی ندارد”.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن کووبرکت در ماه‌های گذشته بصورت مرتب با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت و دیگر مقامات ریز و درشت از انواع و اقسام واکسن‌های ساخت ایران رونمایی شد. این واکسن در شرکت “شفا فارمد” وابسته به گروه دارویی برکت “ستاد اجرایی فرمان امام”، که تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی است، تولید شده است. این واکسن در حالی مجوز گرفت که هنوز نتایج آزمایش‌های بالینی [آزمایش روی انسان] آن منتشر نشده بود.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر برکت “کوو برکت” و “پفیوزان تاریخ” بر اساس اسناد منتشره شرکت “شفا فارمد”، زیرمجموعه‌ گروه دارویی برکت برای هر دوز ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند که با نرخ فعلی ارز بیش از هشت دلار می‌شود در حالی که قیمت بعضی از واکسن‌های خارجی کمتر است. کیانوش جهانپور، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت در مورد منتقدان قیمت واکسن از واژه “پفیوزان تاریخ” استفاده کرده است.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن نورا واکسن ضد کرونای “نورا” ساخت دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور وزیر بهداشت و فرمانده کل سپاه رونمایی شد.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن کووپارس واکسن کرونای رازی کووپارس، توسط مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی ساخته می‌شود. مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی این واکسن با حضور وزیر بهداشت، وزیر جهاد کشاورزی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمعی از اعضای علمی مؤسسه سرم و واکسن‌‌سازی در وزارت بهداشت برگزار شد.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی واکسن دیگری که از آن رونمایی شد، فخراواک “فخری‌زاده” محصول شرکت “میلاد دارو نور” بود. این شرکت زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است. از واکسن “سوبرانا” که گفته شد تولید مشترک انستیتو پاستور با کشور کوبا است نیز در هفته‌های اخیر رونمایی شد. از دیگر واکسن‌ها، واکسن سیناژن بود که گفته شد به طور مشترک با کشور استرالیا تولید خواهد شد.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر نمایش واکسن‌سازی: واکسن اسپوتنیک ایرانی شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۰، واکسن کرونای اسپوتنیک وی تولید مشترک ایران و روسیه، با حضور وزیر بهداشت در شرکت اکتوور شهرک صنعتی بهارستان البرز رونمایی شد.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر چهار واکسنی که در ایران تزریق می‌شوند عملا چهار نوع واکسن کووید-۱۹ آسترازنکا، اسپوتنیک وی، بهارات و واکسن چینی سینوفارم به کشور وارد شده‌اند تا بر اساس اولویت‌های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون به افراد دارای اولویت تزریق ‌شوند و هیچ خبری از واکسن‌های رونمایی شده نیست.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر هرج و مرج در واکسیناسیون تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد افراد مسن در مقابل مراکز واکسیناسیون جمع شده‌اند و ساعت‌ها منتظر مانده‌اند و حتی در بعضی مراکز سالمندان از شب قبل صف کشیده‌اند. شمار زیادی دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند اما در موعد مقرر که سه ماه است نتوانسته‌اند دوز دوم را تزریق کنند.
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر رونمایی از چندین واکسن داخلی و مشکل کمبود واکسن واردات یک میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر نیز، گرچه روند واکسیناسیون را کمی سرعت داده اما مشکل کمبود واکسن را حل نکرده است. این درحالی است که در ماه‌های اخیر از شش واکسن تولید داخل رونمایی شده است. از سوی دیگر مسئولین قول داده‌اند: «میزان تولید “کووبرکت” در مرداد ماه به سه تا پنج میلیون دوز، در شهریور به ۷ تا ۱۰میلیون و از مهر ماه به ۳۰ میلیون دوز در ماه می‌رسد.»
کرونا در ایران؛ موج پنجم و هرج‌ومرج واکسیناسیون به روایت تصویر سفر به ارمنستان برای واکسن حالا گزارش‌ها و تصاویری از سفر ایرانیان به ارمنستان برای تزریق واکسن منتشر می‌شوند. مردم با اطلاع از واکسیناسیون رایگان در این کشور، بلیت پرواز‌ها و اتوبوس‌های ایروان را تا چند هفته آینده خریداری کرده‌اند. نویسنده: محمود صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *