ترکیه؛ افزایش حداقل دستمزدها همزمان با تورم ۸۴.۵ درصدی – DW – ۱۴۰۱/۱۰/۱


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سومین افزایش حداقل دستمزد در یک سال گذشته را در بحبوحه تورم گسترده در این کشور اعلام کرد. اردوغان که سال آینده می‌خواهد مجددا نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، همچنین وعده “کاهش سریع تورم” از پایان ماه جاری را داد. بر اساس آمار رسمی، تورمدر ترکیه در ماه نوامبر امسال ۸۴،۴ درصد بوده است.

به کانال سافتی من وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته گروهی از اقتصاددانان مستقل، نرخ واقعی تورم در کشور به مراتب بیشتر از نرخ اعلام شده است. علاوه بر این لیر ترکیه در سال گذشته تقریبا ۳۰ درصد از ارزشخود را از دست داده است.

اردوغان وعده داده که حداقل دستمزد از اول ژانویه سال آینده از ۵۰۰۰ به ۸۵۰۰ لیر  در ماه (معادل حدود ۴۲۸ یورو) افزایش می‌یابد. در دسامبر ۲۰۲۱، حداقل دستمزد برای بیش از ۴۰ درصد از شهروندان ترکیه ۲۸۲۶ لیر بود که ارزش آن در آن زمان به حدود ۴۵۶ یورو می‌رسید.

اقتصاددانان سیاست مالی اردوغان را عامل اصلی تورم بالا در این کشور می‌دانند. آنها می‌گویند رئیس جمهوری بارها بانک مرکزی ترکیه را تحت فشار قرار داده تا به جای افزایش نرخ بهره آن را کاهش دهد. در حالی که نرخ بهره بالاتر موجب کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش تورم می‌شود.

سافتی من وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

دولت ترکیه برای کنترل تورم از ذخایر مالی برای حمایت از پول ملی استفاده کرده است. اردوغان اطمینان می‌دهد که به زودی شاهد کاهش سریع نرخ تورم خواهیم بود. او وعده داده است که نرخ تورم تا پایان سال آینده میلادی به ۲۰ درصد کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *