تسنیم – FATF عضویت روسیه را لغو کرد


سافتی من – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعه عضویت روسیه را به حالت تعلیق درآورد و مدعی شد که عملیات نظامی مسکو در اوکراین با اصول این سازمان در تضاد است.
گروه ویژه اقدام مالی که مقر آن در پاریس است، با این حال تأکید کرد که انتظار دارد مسکو به اجرای استانداردهای FATF ادامه دهد.
این سازمان در بیانیه‌ای در وب سایت خود نوشت: اقدامات فدراسیون روسیه به طور غیرقابل قبولی با اصول اولیه FATF با هدف ارتقای امنیت، ایمنی و یکپارچگی سیستم مالی جهانی مغایرت دارد.
در این بیانیه آمده است: آن‌ها (اقدامات روسیه) همچنین نشان دهنده نقض فاحش تعهد به همکاری بین المللی و احترام متقابل هستند… با توجه به موارد فوق،FATF  تصمیم به تعلیق عضویت فدراسیون روسیه گرفته است.
FATF یک سازمان بین دولتی جهانی است که به منظور مقابله با پولشویی، جرایم مالی و تامین مالی تروریسم تاسیس شده است.
به گفته تحلیلگران، تعلیق عضویت از FATF ممکن است وجهه اقتصادی یک کشور را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا با نشان دادن مشکلاتی در حاکمیت قانون در آن کشور، سرمایه گذاری خارجی را دور می کند و ممکن است منجر به کاهش رتبه سرمایه گذاری آن کشور شود. روسیه از سال 2003 عضو FATF بوده است.
سازمان نظارتی ضد پولشویی در داخل روسیه موسوم به سرویس نظارت مالی فدرال روسیه  (Rosfinmonitoring)، از تصمیم FATF انتقاد کرد و این اقدام را بی اساس و سیاسی خواند.
این سازمان در بیانیه‌ای نوشت: این تصمیم بی اساس است، بر رویه های تعیین شده متکی نیست و فراتر از وظایف این سازمان است. ما معتقدیم که این تصمیم با اهداف FATF برای حفاظت از سیستم های مالی و اقتصاد به طور کلی در برابر تهدیدات پولشویی، تامین مالی تروریسم و تکثیر سلاح های کشتار جمعی و همچنین ماهیت فنی این گروه مغایرت دارد.
سرویس نظارت مالی فدرال روسیه همچنین تأکید کرد که تعلیق عضویت از FATF هیچ محدودیتی برای موسسات مالی این کشور در پی ندارد.
انتهای پیام/
∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *