توافق توتال انرژی و عراق بر سر پروژه ۱۰ میلیارد دلاری – DW – ۱۴۰۲/۱/۱۶


شرکت توتال انرژی فرانسه روز چهارشنبه ۵ آوریل (۱۶ فروردین) اعلام کرد که با عراق بر سر پروژه ۱۰ میلیارد دلاری برای بهبود شبکه فرسوده برق این کشور به توافق رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این قرارداد که شامل سرمایه‌گذاری در نفت، گاز و تولید انرژی خورشیدی است، در سپتامبر ۲۰۲۱ امضا شد اما سال گذشته خواسته‌های تازه دولت جدید عراق مورد قبول توتال انرژی نبود.

بغداد به دنبال سهم ۴۰ درصدی در پروژه رشد یکپارچه گاز (GGIP) بود، اما مقامات عراقی در فوریه گفتند که توتال انرژی می‌خواهد عراق سهام کمتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: گسترش همکاری عربستان با عراق به موازات کاهش نقش ایران

کابینه عراق روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که “به دلیل اهمیت حل مسئله” کاهش تقاضای خود را به ۳۰درصد پذیرفته است.

توتال انرژی روز چهارشنبه تایید کرد که شرکت نفت بصره عراق ۳۰درصد سهام را در اختیار خواهد گرفت، و یک شرکت قطری، “قطر انرژی”، ۲۵درصد و شرکت فرانسوی صاحب ۴۵درصد سهام خواهد بود.

یک سخنگوی این شرکت گفت: «توتال انرژی از تداوم تصمیمات دولت عراق در این قرارداد توسعه و تولید استقبال می‌کند، که سیگنالی قوی و مثبت برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.»

به گفته او، این توافق پس از چهار دور مذاکرات در ماه‌های اخیر میان پاتریک پویان، مدیر اجرایی توتال انرژی و محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، صورت می‌گیرد.

توتال انرژی می‌گوید که پویان آخر هفته گذشته به دعوت السودانی در بغداد بوده است.

بیشتر بخوانید: عراق برای اتصال شبکه برق خود با عربستان دو توافقنامه امضا کرد

 نخست‌وزیر عراق در ماه ژانویه برای گفت‌وگوهایی با موضوع انرژی و امنیت با امانوئل مکرون، رئیس ‌جمهوری فرانسه، به پاریس سفر کرده بود.

پویان ماه گذشته هشدار داده بود: «در صورتی که ما مجبور به مذاکره مجدد در مورد همه شروط باشیم، شرکت را وارد چنین پروژه‌ای نخواهیم کرد».

او گفت که عراق “مکان چندان راحتی برای سرمایه‌گذاری” نیست و توتال انرژی از خطرات تجارت در آنجا آگاه است، اما احترام به شرایط قرارداد برای او امری اساسی است.

بزرگترین سرمایه‌گذاری غرب در عراق

به‌رغم وجود منابع غنی هیدروکربنی در عراق، شبکه برق این کشور به شدت فرسوده و قربانی فساد گسترده شده است و قطع برق برای ساعت‌ها به امری عادی تبدیل شده است.  

ایران در حال حاضر یک سوم گاز و برق عراق را تامین می‌کند و بغداد به دنبال استقلال بیشتر در حوزه انرژی است.

پروژه یکپارچه رشد ۱۰ میلیارد دلاری گاز شامل بازیابی و بهره‌برداری از گاز شعله‌ور شده از میادین نفتی برای تامین انرژی نیروگاه‌های تولید برق می‌شود.

بیشتر بخوانید: عضو اتاق بازرگانی: بازار ۳۰ میلیارد دلاری عراق را از دست می‌دهیم

سخنگوی توتال انرژی گفت، یک نیروگاه خورشیدی یک گیگاواتی برای تامین برق شبکه منطقه‌ای بصره خواهد ساخت و شرکت سعودی ACWA Power نیز به این پروژه ملحق خواهد شد.

به گفته او، “پروژه رشد یکپارچه گاز” همچنین شامل ساخت یک کارخانه تصفیه آب دریا برای تامین آب مورد استفاده در تولید نفت است و جایگزینی استفاده از آب شیرین رودخانه‌ها و سفره‌های زیرزمینی می‌شود.

زمانی که این قرارداد در سال ۲۰۲۱ امضا شد، مقامات عراقی وعده دادند که قرارداد بعدی به سرمایه گذاری ۱۷ میلیارد دلاری منجر می‌شود و بزرگترین سرمایه‌گذاری یک شرکت غربی در عراق خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *