حداقل دستمزد برای سال آینده نزدیک ۸ میلیون تومان تعیین شد – DW – ۱۴۰۱/۱۱/۲۷


کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ حداقل دستمزد برای سال ۱۴۰۲ را هفت میلیون و ۹۲۰ هزار تومان تعیین کرد. به گفته سخنگوی این کمیسیون، بیشترین حقوق خالص دریافتی نیز نباید بالاتر از ۵۵ میلیون تومان باشد.

به گفته رحیم زارع طبق مصوبه این کمیسیون “حقوق کلیه گروه‌های مختلف حقوق‌ بگیر در دستگاه‌های اجرایی ۲۰ درصد و حقوق کلیه بازنشستگان نیز ۲۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا می‌کند”.

همچنین بنا بر مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به میزان ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

حداقل پنج میلیون کسری دستمزد

با توجه به آخرین داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه دی ماه ۱۴۰۱ در کل کشور به ۴۶/۳ درصد رسیده که نسبت به ماه آذر ۱/۳ درصد افزایش داشته است. 

نرخ تورم سالانه در دی ماه ۱۴۰۰، ۴۲/۴ درصد بود یعنی تورم سالانه حدود ۴ درصد افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید: پایه حقوق کارگران ایران برای سال آینده یک و نیم میلیون تومان افزایش یافت 

روزنامه همشهری در گزارشی که روز دوشنبه ۲۴ بهمن منتشر کرد، نوشت: «بررسی آمارهای مربوط به تورم و همچنین نسبت حداقل مزد مصوب سال‌های قبل با هزینه معیشت واقعی و سبد معیشت مصوب حاکی از این است که دستمزد سال آینده برای حفظ وضعیت موجود باید حداقل ۵۱درصد افزایش پیدا کند و کف دریافتی یک خانوار ۳/۳نفره کارگری با احتساب مزایا به حوالی ۹میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برسد.»

به نوشته این روزنامه حتی اگر مانند سال قبل حداقل دستمزد فقط قادر به پوشش دادن ۶۵ درصد هزینه‌های یک خانواده ۳/۳ نفری کارگری باشد، این حداقل در سال ۱۴۰۲ باید حدود ۱۳ و نیم میلیون تومان باشد.

بیشتر بخوانید: حداقل دستمزد در تهران فقط به خرید مواد غذایی خانوار می‌رسد

به این ترتیب با تعیین حداقل دستمزد هشت میلیون تومانی، یک خانواده ۳/۳ نفره کارگری در سال آینده حتی ۶۰ درصد هزینه‌هایش را هم نمی‌تواند پوشش دهد.

این در حالی است که بر اساس این گزارش: «هزینه واقعی معیشت شرافتمندانه (نه حداقلی) یک خانوار ۳/۳نفره کارگری در بهمن‌ماه (زمان تعیین هزینه معیشت) از ۱۳میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بهمن سال قبل به مرز ۲۱میلیون تومان در بهمن سال‌جاری افزایش خواهد یافت.»

محمدرضا تاجیک نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز پیش از این گفته بود: «عددی که در کمیته دستمزد به آن می‌رسیم، باتوجه به تورم تاثیرگذار در زندگی کارگران، نباید زیر ۱۳ میلیون تومان باشد. آنچه ما محاسبه کردیم، باتوجه به اختلاف نظر‌های دوستان، جمع بندی بیش از ۱۳ میلیون تومان بود.»  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *