راهبرد گردشگری عربستان؛ خرید ۳۷ میلیارد دلاری از بوئینگ – DW – ۱۴۰۱/۱۲/۲۳


چشم‌انداز ۲۰۳۰ همان راهبردی است که دولت عربستان سعودی می‌خواهد آینده درخشانی را حتی بدون نفت به عربستان سعودی رقم بزند. گردشگری در این راهبرد میان نقش اساسی دارد.

قرار است ۱۰۰ میلیون مسافر در سال از این کشور دیدن کنند؛ کشوری که مساحتی بزرگ‌تر از مکزیک یا اندونزی دارد و علاوه بر مکان‌های تاریخی، سواحل، صحاری و واحه‌ها، کوه‌های پوشیده از برف را نیز در خود جای داده است.

برای دستیابی به این هدف راهبردی، پادشاهی سعودی در حال توسعه ناوگان خطوط هوایی ملی کنونی خود است.

بیشتر بخوانید: معامله “تاریخی” قطر با شرکت بوئینگ در پی تنش با ایرباس

روز سه شنبه ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) اعلام شد که “سعودی عربیا ایرلاینز” ۳۹ هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ دیگر را سفارش می‌دهد. هم‌زمان، این شرکت گزینه برای سفارش ده فروند دیگر را نیز برای خود محفوظ دانسته است. تقسیم بین بوئینگ ۹-۷۸۷ و ۱۰-۷۸۷ هنوز به طور قطعی مشخص نشده است.

سفارش هنوز کاملا قطعی نیست

اما این سفارش هنوز عطش سعودی‌ها را رفع نکرده است. “ریاض‌ایر” به عنوان یک شرکت هواپیمایی ملی عربستان که جدیدا تأسیس شده نیز قرار است ۳۹ فروند “دریم لاینر” در نوع ۷۸۷-۹ سفارش بدهد. هم‌زمان گزینه سفارش ۳۳ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۸۷-۹ دیگر را نیز برای خود محفوظ دانسته است. انتظار می‌رود که این شرکت جدید هواپیمایی سفارش‌هایی را نیز به “ایرباس” اروپایی بدهد تا بتواند به هدف راهبردی خود دست یابد.

گفته می‌شود، هر دو سفارش هنوز نهایی نشده‌اند. اما با توجه به برنامه‌های بلندپروازانه و قدرت مالی عربستان سعودی، قراردادها به زودی قطعی خواهند شد.

کاخ سفید انعقاد قرارداد ۳۷ میلیاردی با بوئینگ را تأیید کرد

با این حال، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بوئینگ پس از سال‌ها بحث و گفتگوهای فشرده سرانجام توانست قرارداد سفارش هواپیمای مسافربری با عربستان سعودی را منعقد کند.

ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای در ارتباط با خرید هواپیمای بوئینگ از سوی عربستان سعودی گفت: «در حالی که ماه گذشته بوئینگ دومین قرارداد تجاری بزرگ تاریخ خود را برای بیش از ۲۰۰ فروند هواپیما جهت حمایت از گسترش ناوگان تجاری شرکت هواپیماهای هند (ایر ایندیا) تکمیل کرد، امروز دو قرارداد با عربستان سعودی برای ساخت ۱۲۱ هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر مجهز به پیشرفته‌ترین موتورهای جنرال الکتریک (GEnex) منعقد شده است.»

بیشتر بخوانید: یک معامله نجومی؛ ایر ایندیا ۴۷۰ فروند ایرباس و بوئینگ می‌خرد

این بیانیه می‌افزاید: «این قراردادهای تاریخی با عربستان سعودی، یکی برای ایجاد یک خط هوایی جدید و دیگری برای توسعه ناوگان موجود است که تقریباً ۳۷ میلیارد دلار ارزش دارد.»

ند پرایس گفت: «در عرض چند هفته، بوئینگ دو مورد از بزرگترین معاملات خود را در تاریخ این شرکت تکمیل کرده است. این قراردادها در مجموع، بیش از یک میلیون فرصت شغلی در آمریکا را در زنجیره تامین هوانوردی در ۴۴ ایالت پشتیبانی می‌کند. آخرین معاملات با عربستان سعودی به تنهایی از بیش از ۱۴۰ هزار شاغل در آمریکا پشتیبانی می‌کند که بسیاری از آنها به مدرک دانشگاهی چهار ساله نیاز ندارند.»

عربستان تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۳۰ میلیون مسافر در سال می‌خواهد

عربستان سعودی می‌خواهد در سال ۲۰۳۰ حدود ۳۳۰ میلیون مسافر در سال را جابه‌جا کند که سه برابر رقم کنونی است. تا آن زمان، “ریاض‌ایر” جدید قصد دارد به بیش از ۱۰۰ مقصد در سراسر جهان پرواز کند.

این خطوط هواپیمایی با مقر خود در ریاض، بیشتر بر محوریت مشتریان تجاری و مسافرانی که از چندین پرواز برای رسیدن به مقصد خود استفاده می‌کنند، طراحی شده است. این در حالی که خطوط هواپیمایی “سعودی عربیا ایرلاینز” با مقر خود در جده، بر مهمانان گردشگری تمرکز خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *