اخبار

رمز ارز ترا چیست؟ معرفی کامل و قیمت لحظه ای آن

سرفصل‌های این مقاله
قیمت لحظه ای ترا

معرفی رمز ارز ترا (Terra)
رمز ارز ترا (Terra) یا لونا (Luna)، توکن بلاک چین ترا است. درواقع ترا یک بلاک چین فعال با قرارداد هوشمند است که از پروژه کازماس بهره‌ می‌برد. در دنیایی که رمز ارزهای جدید با سرعت بالایی در حال رشد هستند، به‌ندرت یک رمز ارز تازه‌ وارد به‌عنوان یک رقیب جدی ظاهر می‌شود.
توسعه ترا در ژانویه سال ۲۰۱۸ توسط یک شرکت بلاک چین کره‌ای به نام Terraform Labs آغاز شد و شبکه اصلی آن رسماً در آوریل سال ۲۰۱۹ شروع به کار کرد. این بلاک چین از سال ۲۰۲۰ استیبل‌ کوین‌هایی با پشتوانه دلار آمریکا، وون کره جنوبی، توگریک مغولستان و صندوق بین‌المللی پول، ارائه داده و سعی در گسترش این برنامه دارد.
از رمز ارز بومی بلاک چین ترا برای تثبیت قیمت استیبل‌ کوین‌ها استفاده‌ می‌شود. دارندگان رمز ارز لونا می‌توانند در برنامه‌های مربوط به اداره‌ کردن ترا شرکت کرده و رای ‌بدهند. در ادامه مطلب قصد داریم بیشتر با تاریخچه، نحوه کارکرد و ویژگی‌های ترا آشنا‌ شویم.
بنیان‌گذاران ترا چه کسانی هستند؟
رمز ارز ترا در سال ۲۰۱۸ توسط Daniel Shin و Do Kwon راه‌اندازی ‌شد. این دو نفر، پروژه ترا را راهی سریع برای پذیرش فناوری بلاک چین و ارز رمزنگاری‌شده از طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده، می‌دانستند.
Do kwon سمت مدیرعامل اجرایی شرکت بلاک چین Terraform labs را برعهده‌گرفته است، اما kwon پیش‌ازاین پروژه، به‌عنوان مهندس نرم‌افزار در مایکروسافت و اپل کارکرده است. اما قبل از توسعه بلاک چین ترا، Daniel Shin نیز به فعالیت‌های گسترده دیگری مشغول بود.
شین، از بنیان‌گذاران Ticket Monster یا همان TMON بوده و بعدها یکی از بنیان‌گذاران Fast Track Asia، یک شرکت استارتاپی شد که با کارآفرینان دیگر برای ایجاد شرکت‌های کاملاً کاربردی کار می‌کرد.
نحوه کار بلاک چین ترا چگونه است؟

بلاک چین ترا با استفاده از Cosmo SDK ساخته‌شده‌ و از مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده‌‌ می‌کند.
به این معنا که ماینرهای این بلاک چین بخشی از رمز ارز ترا را خریداری کرده و به شبکه اختصاص می‌دهند؛ مانند برخی دیگر از بلاک چین‌های مبتنی بر پروژه کازماس، ترا دارای ۱۰۰ اعتبارسنج است. وجود اعتبارسنج‌ها باعث ‌می‌شود این شبکه کمتر از سایر شبکه‌های اثبات سهام، غیرمتمرکز تلقی شود.
طبق گزارش‌های در هر ثانیه صدها تراکنش در ترا ثبت ‌می‌شود. معمولاً معاملات Terra در عرض ۶ ثانیه انجام‌شده و هزینه اجرای آن‌ها تنها چند سنت است.
درواقع ترا یک‌راه منحصربه‌فرد برای تولید استیبل‌ کوین ایجاد کرده است که به‌صورت غیرمتمرکز به ارزهای فیات مختلف وابسته هستند.
استیبل‌ کوین یک دارایی دیجیتال است که ارزش آن در برابر ارزش دارایی‌های سنتی ثابت مانده و به‌طورکلی به‌منظور کاهش نوسانات قیمت طراحی‌شده است.
برخلاف سایر استیبل‌ کوین‌های غیرمتمرکز مانند Maker DAO’s DAI، استیبل‌ کوین‌های ترا به‌خودی‌خود وثیقه‌ای ندارند. برای تولید استیبل‌ کوین ترا مانند UST لازم است مقداری کوین بومی ترا یعنی رمز ارز لونا بسوزد.
به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید ۱۰ UST تولید کنید و قیمت رمز ارز Luna، ۱۰ دلار باشد پس فقط باید ۱ لونا را بسوزانید. فرایند سوزاندن کوین سبب حذف دائمی کوین از موجودی در گردش می‌شود.
نکته جالب‌توجه این است که شما می‌توانید استیبل‌کوین ترا را صرف خرید مقدار معادل رمز ارز لونا کنید. برای مثال، اگر شما ۱۰UST داشته باشید و قیمت هر رمز ارز لونا ۵ دلار باشد می‌توانید با سوزاندن ۱۰ UST خود، ۲ لونا به دست‌ آورید.
چه چیزی بلاک چین ترا را منحصربه‌فرد می‌ کند؟
بلاک چین ترا با استفاده از استیبل‌کوین‌هایی با پشتوانه ارز فیات به دنبال جدا کردن خود از سایر بلاک چین‌ها است. این بلاک چین مزایای ارزهای دیجیتال بدون مرز را باثبات قیمت روز ارزهای فیات ترکیب ‌می‌کند.
درواقع این کار را از طریق الگوریتمی انجام‌ می‌دهد که موجودی استیبل‌ کوین‌ها را بر اساس میزان تقاضا تنظیم‌ می‌کند.
این کار با ایجاد انگیزه در دارندگان رمز ارز لونا سبب مبادله لونا و استیبل‌کوین‌ در نرخ ارز سودآور موردنیاز شده و به سبب انبساط و انقباض موجودی استیبل‌کوین، با میزان تقاضا آن‌ها تطبیق داده ‌می‌شود.
ترا با چندین پلتفرم پرداخت، به‌خصوص در منطقه آسیا و اقیانوسیه مشارکت می‌کند. برای مثال از جولای ۲۰۱۹، ترا با chai که یک برنامه پرداخت تلفن همراه مستقر در کره جنوبی است، مشارکت دارد.
در این پلتفرم خریدهای انجام‌شده در سیستم‌عامل‌های تجارت الکتریکی از طریق بلاک چین Terra انجام‌ می‌شوند. کارمزد هر تراکنش حدوداً ۲-۳% از مبلغ خرید است.
علاوه بر این ترا توسط اتحاد ترا، یعنی گروهی از مشاغل و پلتفرم‌ها پشتیبانی می‌شود. در فوریه سال ۲۰۱۹ این شرکت اعلام کرد پلتفرم‌های تجارت الکترونیک از ۱۰ کشور مختلف، به نمایندگی از یک پایگاه کاربری ۴۵ میلیون نفری و ارزش ناخالص کالای ۲۵ میلیارد دلاری از اعضای اتحاد ترا هستند.
میزان کوین‌ های ترا در چرخش
بلاک چین ترا یک میلیارد توکن موجودی دارد؛ اما اگر میزان توکن‌های بلاک چین از این تعداد فراتر برود رمز ارز ترا تا زمانی که به سطح متعادل عرضه برگردد، می‌سوزد.
همچنین برای حفظ قیمت استیبل‌کوین ترا، در صورت نیاز توکن‌های جدید لونا از طریق الگوریتم پروتکل تولید ‌می‌شوند.
لونا برای اولین بار برای فروش در یک پیش‌فروش خصوصی توکن در دسترس قرار گرفت که شامل بخشی از سرمایه‌گذاری صرافی‌های بزرگی مانند OKEx، Binance و Huobi می‌شد. این فروش در آگوست ۲۰۱۸ به پایان رسید و درنتیجه ترا، ۳۲ میلیون دلار درآمد کسب کرد.
امنیت شبکه ترا

امنیت بلاک چین ترا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی بر Tendermint تأمین می‌شود. دارندگان رمز ارز ترا برای اعتبارسنجی معاملات، توکن‌های خود را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و به نسبت مقدار لونا موجود در سهام خود، پاداش دریافت می‌کنند.
همچنین دارندگان توکن می‌توانند وظیفه تائید تراکنشات را به افراد دیگری واگذار کنند تا آن‌ها از طرف دارندگان توکن؛ معاملات را تایید‌ کرده و پاداش حاصل از آن را با یکدیگر تقسیم کنند.
ترا برای حفظ و افزایش امنیت شبکه، با بهترین روش‌ها راهنمایی‌های بیشتری را به گره‌های اعتبارسنج ارائه‌ می‌دهد.
کمی پس از فعال شدن شبکه اصلی Terra در ماه می سال ۲۰۱۹، تائید بلاک چین و انجام تست نفوذپذیری CertiK، ممیزی امنیتی شبکه، به پایان رسید. CertiK مدل اقتصادی ترا را در برابر دستکاری‌ بازار، ساختار و زبان کدگذاری مورد آزمایش قرارداد. در آخر و بنا به نظر CertiK، مدل‌سازی و استدلال ریاضی شبکه ترا صحیح تلقی‌ شد.
نحوه خرید ترا
رمز ارز لونا، یعنی رمز ارز بومی بلاک چین ترا، در لیست بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند Bitfinex، Huobi و Upbit قرار دارد. در این صرافی‌ها امکان ترید رمز ارز ترا با ارزهای فیات، استیبل‌کوین‌ها و سایر رمز ارزها فراهم است.
 نتیجه‌ گیری
رمز ارز ترا یا لونا، توکن بومی بلاک چین ترا است. امنیت شبکه ترا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام تأمین‌شده و هدف اصلی این بلاک چین ترکیب مزایای رمز ارزها و ثبات قیمت ارز فیات با یکدیگر است.
رمز ارز لونا در صرافی‌های بسیاری با سایر رمز ارزها، فیات و استیبل‌کوین ترید می‌شود.
سؤالات متداول

آیا ترا برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

خوشبختانه رمز ارز لونا تا به این لحظه سابقه قیمت خوبی داشته است. به‌طورکلی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بلندمدت در این رمز ارز سودآور است. بسیاری از هولدرها به دنبال بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری هستند اگر شما هم در این گروه قرار دارید رمز ارز ترا می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

چطور می‌توان رمز ارز ترا را خریداری کرد؟

بایننس یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال است که امکان ترید رمز ارز ترا در آن فراهم است. صرافی Bittrex و OKEx از دیگر صرافی‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها از طریق پول فیات و یا سایر رمز ارزها، رمز ارز ترا را خریداری کنید

بلاکچین ترا چطور کار می‌کند؟

بلاکچین ترا مبتنی بر پروتکل proof of stake اجرا می‌شود. به این معنا که ماینرها رمز ارز بومی بلاکچین ترا یعنی luna را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و با تائید تراکنشات پاداش دریافت می‌کنند.

بلاکچین ترا توسط چه کسانی ایجادشده است؟

بلاکچین ترا در سال ۲۰۱۸ در شرکت بلاکچین کره‌ای به نام Terraform Labs و توسط دو فرد به نام‌های Do Kwon تأسیس‌شده و در سال ۲۰۱۹ رسماً شروع به کارکرد.

رمز ارز ترا چیست؟ معرفی کامل و قیمت لحظه ای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *