اخبار

روزنامه دنیای‌اقتصاد – متغیرهای زندگی‌بخش به بیت‌کوین

به گزارش رمز ارز، شرکت بریتانیایی ارنست اند یانگ (Ernst & Young) که در زمینه خدمات حسابرسی و مشاوره مالی فعالیت دارد، در اوایل سال ۲۰۱۸ نتایجی از یک مطالعه درباره این بازار منتشر کرد. این گزارش حاکی از آن بود که تبهکاران سایبری هر ماه توانستند حدود ۵/ ۱ میلیون دلار از درآمد ناشی از عرضه اولیه سکه را به سرقت ببرند که در مجموع حدود ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه را شامل می‌شده است.
به‌خاطر این پروژه‌های مشکوک بود که تعداد زیادی از پروژه‌های قانونی رمز ارز تصمیم گرفتند مخفیانه کار کنند و منتظر بمانند تا‌ آب‌ها از آسیاب بیفتد. این امر خسارت‌های زیادی به بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد. برای نمونه فهرست «۵۰‌کسب و کار برتر حوزه فین تک – سال ۲۰۱۹» مجله فوربس که فهرستی متشکل از شرکت‌های برتر در زمینه فناوری‌های مالی جهان است، فقط ۶ پروژه بلاک‌چینی را در خود جای داد. این در حالی است که در فهرست ۲۰۱۸ این مجله، نام ۱۱ شرکت در حوزه بلاک چین آورده شده بود.
بازار پررونق سال ۲۰۱۷، دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال را در سراسر جهان گسترش داد؛ به ‌طوری ‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران تا‌زه‌کار بیت‌کوین را شناختند و از پتانسیل بالای آن در آن زمان آگاه شدند.
 با این حال، پس از اینکه پادشاه ارزهای دیجیتال به بالاترین ارزش تا‌ریخی خود یعنی ۲۰ هزار دلار رسید، بیشتر تحلیلگران و کارشناسان دریافتند که این حرکت آنی مثبت نمی‌تواند مدتی طولانی تداوم داشته باشد و در هر صورت دیر یا زود این بازار به سمت بازار نزولی حرکت خواهد کرد.
در واقع، هنوز چند ماه از سال ۲۰۱۸ نگذشته بود که سقوط بازار آغاز شد و قیمت بیت‌کوین به ۳,۳۰۰ دلار سقوط کرد. در همین محدوده قیمت بود که تعدادی از کارشناسان تصور کردند بیت‌کوین کف قیمت خودش را یافته است.
هنگامی که یک دارایی به کف قیمت خودش می‌رسد، نوسانات کلی آن کاهش پیدا می‌کند. درباره بیت‌کوین هم دیدیم که در نیمه اول ژانویه ۲۰۱۹ نوسانات داخلی این ارز به پایین‌ترین سطح کاهش یافت.
شاخص مهم دیگری که نشان می‌دهد بیت‌کوین بین دسامبر (آذر) ۲۰۱۸ و ژانویه (دی) ۲۰۱۹، به کف قیمتش رسیده است، نوار هش (HashBibbon) آن است.
 نوار هش را می‌توان به‌عنوان یک ابزار محاسباتی در نظر گرفت که هش ریت (نرخ هش) و سختی استخراج بیت‌کوین را با هم ترکیب می‌کند تا‌ دوره‌های زمانی مشخصی را که خرید این رمز ارز بیشترین سود را دارد شناسایی کند. از این لحاظ، وقتی که شاخص نوار هش سیگنال خرید را ارسال می‌کند، اغلب نشان ‌دهنده این است که یک کف قیمت در بازه میان‌مدت (در همان سال) ایجاد شده است. این دقیقا همان اتفاقی است که در سال ۲۰۱۹ برای بیت‌کوین روی داد.
جروئن ون لانگ (Jeroen Van Lange)، یک تحلیلگر مستقل بازار به کوین تلگراف گفت: آنهایی که باهوش بودند بیت‌کوین را وقتی که بین ۳هزار تا‌ ۴هزار دلار بود خریدند.
این تحلیلگر بر این باور است که حرکت سریع از ۳هزاردلار به ۱۳هزار دلار روی روانشناسی بازار و مخصوصا ترس از دست دادن (FOMO) تا‌ثیر زیادی داشت: برای افرادی که در سال ۲۰۱۷ سرمایه‌گذاری کرده بودند اما در بازار نزولی ضرر کردند اوضاع از این بدتر نمی‌شد؛ با این حال آنها هنوز هم به بیت‌کوین ایمان داشتند. علاوه‌ بر تمام قابلیت‌های بالقوه و ذاتی بیت‌کوین، بسیاری دیگر از عوامل بیرونی نیز موجب شد تا‌ بیت‌کوین بتواند از مرحله رکود عبور کرده و بار دیگر توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد. در ادامه به برخی از آنها نیز اشاره شده است.
پشتیبانی چین
در اکتبر سال ۲۰۱۹ هنگامی که قیمت بیت‌کوین به ۷,۵۰۰‌دلار رسید،رئیس‌جمهور چین شی جین پینگ اعلام کرد که تلاش‌های کشورش را برای پذیرش بلاک چین تسریع خواهد کرد تا‌ از این نوآوری فنی جدید در تعدادی از صنایع محلی چین بهره‌برداری شود. این موضوع خودش تا‌ییدی مهم برای کل صنعت رمز ارز بود؛ زیرا تا‌ ۲۷ اکتبر قیمت یک بیت‌کوین افزایش یافته و به مرز ۱۰,۰۰۰ دلار رسید. اگر این کافی نیست، این را هم در نظر بگیرید که سال گذشته مشخص شد چین به‌دنبال انتشار رمز ارز بانک مرکزی مخصوص خودش است و این ارز قرار است در سال ۲۰۲۰ عرضه شود. این ارز که «یوآن دیجیتال» نامیده می‌شود، اساسا مانند پول توکنی عمل خواهد کرد و پشتوانه آن بانک مرکزی چین خواهد بود. با این حال، فرانک فو، مدیر شرکت فنبوشی کپیتال (Fenbushi Capital) به کوین تلگراف گفت که بر این باور است که افزایش ارزش بیت‌کوین در واقع به‌دلیل اظهارات رئیس‌جمهور چین و حدس و گمان‌های مردم از این صحبت‌ها بوده است.
افزایش پذیرش بیت‌کوین
طی ۱۲ ماه گذشته تعدادی از موسسات مالی مانند جی‌پی‌مورگان (JP Morgan) و ولز فارگو (Wells Fargo) اعلام کردند که  روی ایجاد توکن رمزنگاری شخصی خودشان کار می‌کنند یا اینکه می‌خواهند از فناوری بلاک چین برای ساده‌تر کردن روند عملیات‌های جاری خودشان استفاده کنند. این مسائل را می‌توان مانند مهر تا‌ییدی بر بازار رمز ارز دانست که به افزایش اعتماد به نفس سرمایه‌گذارانی که در این بازار نسبتا نوپا فعالیت می‌کنند کمک می‌کنند.
حرکت چرخه‌ای بازار
بازار رمز ارز از طریق چرخه‌های دوره‌ای از فراز و نشیب‌های صنعت مالی عبور می‌کند. برای نمونه، پس از افزایش قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۴ یک کاهش قیمت کاملا چشمگیر در سال بعد داشتیم. همین روند را در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شاهد بودیم. برای درک بهتر این روند جزر و مدی پویا، کوین تلگراف با جفری لیو شان (Jeffery Liu Xun) مدیرعامل شرکت زان پول (XanPool) که یک درگاه پرداخت همتا به همتا برای ارزهای رایج (فیات) است صحبت کرد.
 این درگاه پرداخت عملیات را به شکل آنی انجام می‌دهد و به مشتریانش اطمینان می‌دهد که به هیچ وجه نباید نگران توقیف احتمالی پولشان باشند. آقای لیو شان گفت: دیگر زمانش فرا رسیده بود. بیت‌کوین دارایی‌ای است که برای صعود طراحی شده است. او ادامه داد: حالا مانند هر بازار دیگری، افراد باید از دو مرحله طمع و ترس عبور کنند. پس از مرحله طمع در سال ۲۰۱۷، طبیعی بود که بیت‌کوین مرحله ترس [از کاهش قیمت] را برای مدتی تجربه کند. یادتان باشد که بیت‌کوین هر بار به بالاترین قیمت تا‌ریخی جدیدی رسیده است. اگر چارچوب زمانی سه ساله از ۲۰۱۷ تا‌ ۲۰۱۹ را بررسی کنید متوجه منظورم خواهید شد.
پیدایش لیبرا
اوایل سال ۲۰۱۹، مارک زاکربرگ دورنمایی از یک رمز ارز را به جهان ارائه کرد که قرار بود به کاربران پلت‌فرم فیس‌بوک امکان دهد تا‌ پرداخت‌های داخلی و بین‌المللی خودشان را فقط با فشردن یک دکمه انجام دهند. شاید لیبرا (Libra) نتوانسته است آن حمایتی را که زاکربرگ و تیمش انتظار داشتند به دست آورد، با این حال واقعا به قانونی شدن این بازار و آگاه کردن افراد از پتانسیل عظیم این کلاس دارایی جدید کمک کرد.
راه‌اندازی بکت
در سپتامبر ۲۰۱۹ شاهد راه‌اندازی پلت‌فرم دارایی‌های دیجیتال بکت بودیم؛ چیزی که این پلت‌فرم مدت‌ها انتظارش را می‌کشید. این پلت‌فرم قبل از راه‌اندازی سر و صدای زیادی به پا کرده بود؛ زیرا سرانجام توانسته بود راهی برای موسسات مالی بزرگ باز کند تا‌ بتوانند به آسان‌ترین و بی‌دردسرترین روش ممکن وارد این حوزه نوپا شوند. حجم معاملات آتی روزانه بیت‌کوین در این پلت‌فرم به بالاترین مقدار تا‌ریخی‌اش در نوامبر ۲۰۱۹ رسید که به موجب آن افراد علاقه بیشتری به این بازار پیدا کردند. با شروع سال ۲۰۲۰، اف تی ایکس (FTX) و گروه سی ام‌ ای (CME) هم به این بازار پیوستند که طبیعتا به‌دلیل ورود این دو باید منتظر افزایش تقاضا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *