اخبار

سافتی من – سهم 1.4 درصدی ایران از مبادلات تجاری با کشورهای همسایه


سافتی من – به گزارش خبرنگار اقتصادی سافتی من، همایش تجاری – بانکی ایران و ارمنستان در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.
در این همایش هرویک یاری جانیان رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان با اشاره به قدمت روابط تجاری و دوستانه این دو کشور، تصریح کرد : ایران و ارمنستان از سال ها روابط دوستانه ای دارند و به عبارتی می توان گفت که کمترین چالش بین این دو کشور ایجاد شده است و همواره همزیستی مسالمت آمیز داشتند.
وی با بیان اینکه روابط دوستانه دولت های این کشور شرایط را برای توسعه روابط اقتصادی بخش خصوصی فراهم کرده است، افزود: بانک ملت 2 هفته پیش در ارمنستان افتتاح شد که شکل و شمایل این بانک منحصر به فرد و شایسته کشور ماست.
یاری جانیان ادامه داد: 15 کشور در همسایگی ما هستند که حدود هزار و 300 میلیارد دلار مبادله تجاری بین آنها صورت می گیرد که سهم ما از این عدد حدود 1.4 درصد است که انتظار می رود در این بخش باید بیشتر تلاش کنیم.
در ادامه همایش مجید کیانی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس با اشاره به نقش دولت جدید در توسعه اقتصادی مناطق آزاد، افزود: عمر شکل گیری مناطق آزاد در کشور حدود 30 سال است و عمر منطقه آزاد ارس کمتر از 20 سال است. و در این مدت فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است.
کیانی با اشاره رونق اقتصادی و توسعه زیر ساخت ها در منطقه آزاد ارس، اذعان کرد : ارس بین 8 منطقه آزاد رتبه نخست صنعتی ترین و کشاورزی ترین منطقه آزاد در کشور را دارد. صادرات در این منطقه بیش از واردات است. مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس تصریح کرد : محدود مرز صمیمی اوراسیا از طریق ارمنستان است و در ارس 5 ضون متخصص داریم.∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *