اخبار

سافتی من – کشف نفت و گاز در کمترین میزان ۷۵ سال گذشتهبه گزارش سافتی من به نقل از ایسنا، طبق تحلیل شرکت ریستاد انرژی، مجموع حجم اکتشافات تا نوامبر معادل ۴.۷ میلیارد بشکه نفت محاسبه شد. هیچ اکتشاف بزرگی تا سه هفته اول دسامبر اعلام نشد و صنعت نفت و گاز طبیعی را در مسیر بدترین آمار اکتشاف از سال ۱۹۴۶ قرار داد. در مقابل، اکتشافات سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان معادل حدود ۱۲.۵ میلیارد بشکه نفت بود.
ریستاد درباره اکتشافات سال ۲۰۲۱ اعلام کرد: مایعات همچنان عمده اکتشافات هیدروکربن را با سهم ۶۶ درصدی از کل اکتشافات، تشکیل دادند.
هفت اکتشاف در نوامبر اعلام شد که معادل ۲۱۹ میلیون بشکه نفت و گاز طبیعی بود. تا ۲۰ دسامبر، میانگین حجم اکتشافات در سال ۲۰۲۱ معادل ۴۲۴ میلیون بشکه بود. به گفته محققان، این کاهش مجموع حجم اکتشافات، فقدان اکتشافهای تک بزرگ را برخلاف سالهای گذشته بارز می کند.
طبق گزارش ریستاد، اکتشاف “یوتی وست” در سواحل مکزیک بزرگترین اکتشاف اعلام شده در نوامبر بود. لوک اویل روسیه ذخایر یونی را معادل حدود ۷۵ میلیون بشکه ذخایر قابل برداشت ارزیابی کرد. این شرکت روسی اعلام کرد برنامه ارزیابی قرار است بر اساس نتایج حفاریهای بیشتر کامل شود. لوک اویل حقوق این بلوک را که در آن شرکت انی ایتالیا ۴۰ درصد سهم دارد، برنده شده است.
محققان شرکت ریستاد انرژی اظهار کردند: این اکتشاف مجموع حجم اکتشافات لوک اویل در مکزیک را افزایش می دهد اما این حجم برای توسعه تجاری همچنان ناکافی بوده و مستلزم اکتشافات بیشتر است تا امکان توسعه آن فراهم شود. با این حال اکتشافات مذکور مکزیک را امیدوار کرده است روند افت تولید نفت را آهسته یا متوقف کند. چندین چاه قرار است در بلوکهایی که در مناقصه‌های مختلف به شرکتهای نفتی بین المللی داده شده اند، حفاری شوند.
یک اکتشاف بزرگ دیگر نوامبر در سواحل مالزی نانگکا-۱ بود که دومین چاه اکتشافی موفق حفاری شده در بلوک SK ۴۱۷ بود.
نروژ هم به اکتشافات کوچک تا متوسط ادامه داده و فرصتهایی را برای تحقق این اکتشافات با زیرساخت موجود فراهم می کند.
بر اساس گزارش نچرال گاز اینتل، شرکت دولتی اکوئینور اوایل نوامبر اکتشاف نفتی در سواحل نروژ را اعلام کرد که ممکن است ذخایر آن معادل ۶۲ میلیون بشکه نفت باشد. این کشف که ششمین مورد امسال در آبهای این کشور است، در شمال میدان تریهانس و غرب کریستین در دریای نروژ واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *