سرمایه‌گذاری میلیاردی امارات در میدان گازی تامارا در اسرائیل | اقتصاد | DW


شرکت “مبادله پترولیوم” ابوظبی بر آن است با پرداخت مبلغی بالغ بر یک میلیارد و یکصد میلیون دلار ۲۲ درصد از سهام مربوط به میدان گازی تامارا را خریداری کند. شرکت حفاری اسرائیلی “دلک دریلینگ” این میزان سهام را در اختیار شرکت یاد شده متعلق به امارات متحده عربی قرار داده است. گفته می‌شود که این معامله کلان در حوزه بهر‌ه‌برداری از این میدان گازی بخشی از توافق جامع تجاری و اقتصادی بین دو کشور امارات و اسرائیل است. به کانال سافتی من وله فارسی در تلگرام بپیوندید در ماه اوت ۲۰۲۰ و در سایه میانجیگری دولت دونالد ترامپ، دو کشور امارات و اسرائیل در چارچوب پیمان ابراهیم اقدام به عادی‌سازی مناسبات دیپلماتیک خود نمودند. گسترش همکاری‌های بازرگانی، اقتصادی و فرهنگی نیز بخشی از این توافق بود. اطلاعاتی درباره میدان گازی تامارا توافق بین شرکت “مبادله پترولیوم” ابوظبی با شرکت “دلک دریلینگ” اسرائیل احتمالا بزرگ‌ترین توافق تجاری بین امارات و اسرائیل است. میدان گازی تامارا در سال ۲۰۰۹ شناسایی شد. این میدان گازی در مناطق متعلق به اسرائیل در دریای مدیترانه واقع است. بهره‌برداری از این میدان  گازی از سال ۲۰۱۳ آغاز شد. استفاده از این میدان گازی، نخستین گام جدی اسرائیل در تامین نیازهای انرژی خود بود. میدان گازی تامارا حدود ۹۰ کیلومتر در غرب بندر حیفا قرار دارد. منابع گازی این میدان در عمق ۱۷۰۰ متری قرار دارد. بر اساس ارزیابی‌های تایید شده، این میدان گازی حدود ۳۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و حدود ۱۴ میلیون بشکه میعانات گازی دارد. بر اساس گزارشی که از سوی روزنامه اسرائیلی “جروزالیم پست” منتشر شده شش شرکت سهام این میدان گازی را در اختیار دارند. شرکت آمریکایی و اسرائیلی “اسرامکو” با در اختیار داشتن بیش از ۲۸ درصد بزرگ‌ترین سهامدار این میدان گازی است. به کانال اینستاگرام سافتی من وله فارسی بپیوندید شرکت شورون ۲۵  درصد سهام این میدان را در اختیار دارد. باید یادآور شد که این شرکت، عملا به عنوان شرکت عامل، مسئول بهره‌برداری از این میدان گازی است. شرکت “دلک دریلینگ” اسرائیل نیز ۲۲ درصد سهام را در اختیار داشته است. به این ترتیب، این شرکت سهام خود را به شرکت “مبادله پترولیوم” ابوظبی واگذار کرده است. مابقی سهام این میدان گازی در اختیار شرکت‌های “تامارا پترولیوم” و یکی دو شرکت کوچک‌تر است.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر نمایشگاه ایدکس (International Defence Exhibition & Conference) بزرگ‌ترین نمایشگاه ویژه صنایع اسلحه‌سازی در خاورمیانه محسوب می‌شود. این نمایشگاه هر دو سال یک‌بار در ابوظبی برگزار می‌شود. نخستین دوره از این نمایشگاه در سال ۱۹۹۳ میلادی انجام گرفت.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر پیش از گشایش این نمایشگاه که روز یکشنبه ۲۱ فوریه (۳ اسفندماه) افتتاح شد، جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش امارات متحده عربی دست به انجام پرواز‌های نمایشی زدند.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر نمایشگاه نظامی ابوظبی از معدود نمایشگاه‌هایی است که به‌رغم شیوع ویروس کرونا به شکل حضوری و غیردیجیتال برگزار می‌شود. این نمایشگاه که روز یکشنبه ۲۱ فوریه (۳ اسفند) گشایش یافت تا ۲۵ فوریه ادامه خواهد داشت.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر با توجه به پاندمی کرونا به بازدیدکنندگان از این نمایشگاه یادآوری شده است که فاصله‌گذاری فیزیکی و دیگر نکات مربوط به پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. البته رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی در همه موارد ظاهرا ممکن نیست.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر پاندمی کرونا و همچنین کاهش درآمدهای ارزی کشورهای خاورمیانه در اثر تنزل صادرات و بهای فرآورده‌های نفتی عملا از میزان هزینه‌های نظامی این کشورها کاسته است.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر به‌رغم کاهش درآمدها، امارات متحده عربی در همان نخستین روز این نمایشگاه اقدام به خرید یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار جنگ‌افزار کرد. امارات با کشور آفریقای جنوبی برای خرید پهپاد و همچنین با صربستان برای خرید توپخانه قراردادهایی به امضاء رسانده است.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر تولید کنندگان جنگ‌افزار از کشورهای مختلف جهان امیدوارند که از طریق برگزاری این نمایشگاه در امارات بتوانند بر میزان فروش تسلیحاتی خود در خاورمیانه بیافزایند. دنیس مانتوروف، وزیر صنایع و بازرگانی روسیه (راست) از جمله شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه بود.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر چین که دومین کشور برزگ صادرکننده تسلیحات در جهان است، با ارائه یک نمونه واقعی از موشک‌ بالستیک “دراگون فایر” در نمایشگاه نظامی ابوظبی حضور یافته است. دیگر شرکت‌های اسلحه‌سازی در جهان نیز تازه‌ترین دستاورها و نمونه‌هایی از تازه‌ترین موشک‌های تولیدی را در این نمایشگاه عرضه کرده‌اند.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر بخشی از نمایشگاه نظامی ابوظبی به سلاح‌های سبک اختصاص دارد. تصویر: افسران ارتش امارات متحده عربی در حال بررسی یکی از مسلسل‌های عرضه‌شده در نمایشگاه.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر به ویژه حضور روسیه در نمایشگاه نظامی ابوظبی پررنگ است. نمایی از یکی از بخش‌های این نمایشگاه که به شرکت دولتی اسلحه‌سازی روسیه (Rosoboronexport) اختصاص دارد.
بازار داغ خرید و فروش تسلیحات در ابوظبی به روایت تصویر در کنار کشورهایی چون روسیه، آمریکا، چین یا آلمان که از تولیدکنندگان بزرگ تسلیحات در جهان محسوب می‌شوند، کشورهایی چون کره جنوبی در نمایشگاه نظامی ابوظبی حضور یافته‌اند تا محصولات خود از جمله خودروهای نظامی و زره‌پوش را عرضه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *