اخبار

صادرات لوازم خانگی واقعیت دارد؟ / مشتریان خارجی برای لوازم خانگی ایرانی!

به گزارش سافتی من، در دو روز گذشته علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت در یکی از برنامه‌های تلویزیونی گفته بود « در شرایط سخت تحریم لوازم خانگی به اروپا و کشورهای همسایه صادر می‌شود.» این گفته در شرایطی مطرح شده است که فروشندگان لوازم خانگی این ادعا را رد می‌کنند.
به گفته نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، تولید لباس‌شویی و یخچال زیاد است و در داخل کشور با مازاد تولید رو به رو هستیم. صادرات لوازم خانگی مستلزم کیفیت بالا و کاهش قیمت تمام شده است. این در حالی است که قیمت تمام شده لوازم خانگی ایرانی از برندهای مطرح خارجی بالاتر است.
آیا لوازم خانگی صادر می‌شود؟
آیا در شرایط سخت امروز و تحریم واقعا لوازم خانگی صادر می‌شود؟ محمد حسین اسلامیان به سافتی من گفت: در شرایطی می‌توان لوازم خانگی صادر کرد که این کالاها دو مولفه داشته باشند. اول کیفیت و دوم کاهش قیمت تمام شده.
او توضیح داد: چنانچه قرار باشد قیمت تمام شده لوازم خانگی ما به ازای کاهش کیفیت، برای مشتریان خارجی ارزان تمام شود، این صادرات فایده‌ای ندارد. باید برای کاهش هزینه تمام شده لوازم خانگی برنامه دیگری داشت. به عنوان مثال مواد اولیه ارزان در اختیار تولید کننده قرار بگیرد تا کالای با کیفیت و قابل رقابت تولید شود.
بازار لوازم خانگی شب عید رونق ندارد
نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در ادامه گفت: هزینه تمام شده یک ماشین لباس‌شویی ایرانی ۱۱ میلیون تومان آب می‌خورد این در حالی است که در کشورهای همسایه قیمت ماشین لباس‌شویی خارجی حدود شش میلیون تومان است.
آیا با این هزینه تمام شده لباس‌شویی ایرانی با برندهای خارجی توان رقابت دارد؟ وقتی برای تولیدکننده هزینه انرژی و فولاد بالا باشد، دیگر صادرات لوازم خانگی معنا ندارد.
آیا بازار لوازم خانگی شب عید رونق دارد؟ اسلامیان بیان کرد: لوازم خانگی ایرانی در کارخانه و فروشگاه‌ها زیاد است اما به دلیل گرانی لوازم خانگی تقاضا در بازار کم است و با مازاد تولید مواجه هستیم.
پیش از این وزارت صنعت اعلام کرده بود که در شش ماه نخست امسال تولید لوازم خانگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۲ درصدی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *