اخبار

فارس – اوپک تسلیم فشار آمریکا نشد/سیاست نفتی بدون تغییر ماند


سافتی من –
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، اوپک و همپیمانانش موسوم به اوپک پلاس، تصمیم گرفتند سیاست های  عرضه نفت  را که پیش از این داشتند ادامه دهند و در ماه ژانویه نیز عرضه نفت خود را 400 هزار بشکه در روز افزایش خواهند داد. این درحالی است که آمریکا بارها از اوپک خواسته بود که میزان عرضه نفت را بیشتر کند.
آمریکا حتی به همراه متحدانش سعی کرد از آزادسازی یکجای ذخایر نفتی به عنوان اهرم فشار برای کاهش قیمت بازار نفت استفاده کند.
این تصمیم اوپک با وجود نگرانی ها در باره شیوع ویروس تازه جهش یافته اومیکرون و نیز آزادسازی ذخایر نفت توسط آمریکا انجام می شود.
گروه اوپک پلاس در بیانیه ای اعلام کردند:«این اجلاس همچنان باز است به این معنی که هر زمان لازم باشد و شرایط تغییر کند، تصمیم فوری در باره میزان عرضه اتخاد خواهد شد.»
منابع آگاه به رویترز گفتند: « اعضا امروز گزینه های دیگر نیز داشتند از جمله، افزایش عرضه نفت را متوقف کنند و یا کمتر از میزانی که ماهانه افزایش می دهند، افزایش دهند.»
گزارش حاکی است پس از تصمیم اوپک قیمت نفت برنت و نفت آمریکا در بازار اندکی افزایش یافت.
ایالات آمریکا بارها اوپک پلاس را تحت فشار قرار داده بود که به دلیل بالا رفتن قیمت بنزین در آمریکا، عرضه نفت را افزایش دهند.
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته سعی کرد چند کشور چین، هند، ژاپن و کره جنوبی را با خود همراه کند تا یکجا ذخایر نفت خود را برای کاهش قیمت بازار آزاد کنند.
در این میان اوپک پلاس گفته است که این نگرانی وجود دارد که پاندمی کرونا یک بار دیگر تقاضا در بازار را کاهش دهد.
بر اساس این گزارش، امروز قیمت بازار جهانی با 1.61 دلار افزایش در قیمت نفت برنت و 1.81 دلار افزایش در قیمت نفت وست تگزاس آمریکا بسته شده است.
انتهای پیام/
∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *