فیش خرید در مقابل تکذیب مسئولان – DW – ۱۴۰۱/۱۲/۱


برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار فیش‌های خریدشان و عکس از بسته‌بندی‌های گوشت، نوشته‌اند گوشت گوسفند را کیلویی ۵۰۰ هزار تومان خریداری کرده‌اند. با این حال مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک می‌گوید عکس منتشر شده در خصوص گوشت ۵۰۰ هزار تومانی مربوط به گوشت قطعه بندی شده و درجه یک بوده و معیار قیمت گذاری نیست و باید برای تعیین قیمت گوشت به شقه آن توجه کرد.

افشین صدر دادرس در عین حال تایید کرد که قیمت دام زنده از  کیلویی ۱۳۵ هزار تومان در ابتدای بهمن ماه به کیلویی ۱۴۰ هزار تومان رسیده و علت آن را افزایش تقاضا در نزدیکی عید دانست.

با این حال گفت: «افزایش قیمت دام قطعا روی قیمت گوشت تاثیر گذار است اما این سوء استفاده‌هایی که برخی افراد در بازار گوشت می‌کنند اثرات بیشتر از قیمت دام زنده دارد.»

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام گفت: «متاسفانه برخی افراد در بازار گوشت حباب ایجاد می‌کنند.»

ایوب فصاحت، مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران هم در اظهارنظر مشابهی گفت: «فروش گوشت ۵۰۰ هزار تومانی واقعیت ندارد و حاصل فضاسازی در فضای مجازی است».

اما ظاهرا برخورد با این “حباب” و “فضاسازی” آغاز شده است. 

بیشتر بخوانید: رئیس سازمان دامپزشکی فروش گوشت اسب و الاغ را تأیید کرد

خبرگزاری تسنیم به نقل از مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی نوشت “طرح برخورد با گرانفروشی گوشت قرمز در سراسر کشور آغاز شده است”.

روزنامه ایران ارگان دولت نیز در گزارش خود درباره قیمت گوشت قرمز، قیمت هر کیلو ران گوسفند را ۴۱۰ هزار تومان و راسته را ۳۹۸ هزار تومان اعلام کرد. 

مقصر: جهاد کشاورزی

هم‌زمان با این تایید و تکذیب‌ها عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو ضمن تایید تلویحی گوشت نیم میلیون تومانی، تقصیر را به گردن وزارت جهاد کشاورزی انداخت و گفت: «وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تنظیم بازار قیمت گوشت  گرم کوتاهی کرده است و باید پاسخگو باشد.»

بیشتر بخوانید: آمار رسمی؛ تورم شدید فقیران ایران را به شدت فقیرتر می‌کند

علیرضا عباسی در ادامه این مصاحبه گفت: «نمی‌توانیم از یکسو در اخبار اعلام کنیم که گوشت بسته‌بندی با قیمت ۲۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود ولی از آن طرف با قیمت ۵۰۰ هزار تومانی گوشت مواجه باشیم. این عدم توازن، به ما گوشزد می‌کند که یا واردات اشتباه است یا در توزیع و نظارت بر قیمت‌ها کوتاهی شده است.»

او با اشاره به واردات گوشت با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و بعد عرضه آن با قیمت ۵۰۰ هزار تومان گفت: «این یعنی ناتوانمندی مجموعه‌ در حوزه تنظیم بازار.»

این نماینده مجلس قول داد که پیگیر این مسئله در کمیسیون اقتصادی مجلس باشد.

در این گیر و دار اما آنچه قربانی شد، رسانه و خبررسانی بود. روزنامه سازندگی به دلیل تیتر “طغیان گوشت” از سوی هیأت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. روابط عمومی این هیأت اعلام کرد: «با توجه به بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و با عنایت به اصرار بر تخلف در درج محتوای خلاف واقع و تشویش اذهان عمومی طی ماه‌های گذشته، هیات نظارت بر مطبوعات رای به توقیف این روزنامه صادر کرد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *