لهستان و مجارستان واردات غلات از اوکراین را متوقف کردند – DW – ۱۴۰۲/۱/۲۷


مجارستان اعلام کرده موقتا واردات غلات و سایر مواد غذایی از اوکراین را متوقف می‌کند. دولت این کشور گفته این تصمیم را به دلیل حمایت از تولیدکنندگان داخلی گرفته است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان وضعیت کنونی را برای کشاورزان مجار خسارت‌بار توصیف کرده است. به گفته او واردات گسترده مواد غذایی و غلات از اوکراین باعث کاهش قیمت و فروش تولیدکنندگان داخلی شده است.

وزیر کشاورزی مجارستان نیز گفته توقف واردات غلات و دیگر محصولات کشاورزی از اوکراین باید تا پایان ماه ژوئن ادامه یابد. ایستوان ناگی در فیس بوک نوشته امیدوار است که تا آن تاریخ اتحادیه اروپا راه‌حلی برای این مشکل پیدا کند.

بیشتر بخوانید: قرارداد غلات میان اوکراین و روسیه بار دیگر تمدید شد

لهستان پیش‌تر اعلام کرده بود که واردات غلات، شکر، گوشت، میوه و سبزیجات، شیر، تخم‌مرغ و سایر مواد غذایی از اوکراین را ممنوع کرده است. این ممنوعیت در مجارستان شامل غلات، دانه‌های روغنی و سایر محصولات کشاورزی می‌شود. 

اوربان نخست‌وزیر مجارستان ابراز امیدواری کرده که تغییراتی در دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا رخ دهد از جمله در برداشتن عوارض واردات غلات اوکراین.

پس از حمله روسیه به اوکراین، محصولات کشاورزی این کشور دیگر مانند سابق نمی‌تواند از طریق راه‌های دریایی صادر شود. در عوض غلات اوکراین از طریق راه‌های زمینی به کشورهای اروپایی همسایه مانند لهستان و مجارستان منتقل می‌شود تا از آنجا به سایر کشورها صادر شود.

بیشتر بخوانید: زلنسکی: ۱۰۰ کشتی با بار غله در تنگه بسفر متوقف مانده‌اند

اما این محصولات اغلب در این کشورها می‌مانند و به پر شدن سیلوها و کاهش شدید قیمت می‌انجامند. این مسئله به نوبه خود به مشکلی برای کشاورزان لهستان و مجارستان تبدیل شده است.

در ماه مارس بسیاری از کشورهای اروپای شرقی در نامه‌ای به کمیسیون اتحادیه اروپا شرح دادند که واردات محصولاتی مانند غلات اوکراین، دانه‌های روغنی، تخم‌مرغ، مرغ و شکر به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است. به همین دلیل باید برای محصولات کشاورزی اوکراین تعرفه واردات در نظر گرفته شود.

اتحادیه اروپا لغو عوارض گمرکی واردات غلات اوکراین را تا ژوئن ۲۰۲۴ تمدید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *