ماسک در پرونده شکایت سهامداران تسلا تبرئه شد – DW – ۱۴۰۱/۱۱/۱۵


هیات منصفه دادگاهی در سان‌فرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۳ فوریه (۱۴ بهمن‌ماه) رای به تبرئه ایلان ماسک، مالک شرکت خودروسازی تسلا داد.

پرونده علیه ماسک پس شکایت گروهی تعدادی از سهام‌داران خودروسازی تسلا تشکیل شد. آنها ماسک را متهم کردند که ادعای او مبنی بر خارج کردن این شرکت از بازار سهام، به ضررهای هنگفتی منجر شد.

ماسک این ادعاها را در تابستان سال ۲۰۱۸ با نوشتن یک توئیت مطرح کرده و نوشته بود که ”فاینانس خرید یکجای سهام تسلا آماده شده است.”

بیشتر بخوانید: افزایش انتقاد از ایلان ماسک به خاطر شیوه مدیریت توئیتر

شاکیان در این پرونده تاکید داشتند که ایلان ماسک با طرح این ادعا، باعث نوسان قیمت شدیدی بر بازار سهام شده و همین موضوع نیز سبب شده بود که تسلا و بسیاری از سهامداران آن، ضررهای سنگینی را متحمل شوند.

آنها همچنین ماسک را به ”دروغگویی” و ”دستکاری مصنوعی” در قیمت سهام تسلا متهم کرده بودند؛ اتهام‌هایی که از جانب دادگاه رد شدند.

سافتی من وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هیات منصفه این دادگاه گفته، شاکیان در این پرونده نتوانستند ثابت کنند که ایلان ماسک مسئول ضررهای هنگفت آنها است.

ماسک پس از اعلام رای خبر، در صفحه شخصی خود در توییتر بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید و از رای هیات منصفه تشکر کرد.

او در این توییت کوتاه همچنین نوشت: «خدا را شکر؛ حکمت مردم پیروز شد.»

دادگاه رسیدگی به پرونده شکایت از ماسک در مجموع حدود سه هفته به طول انجامید و در پایان دادگاه نیز هیات منصفه آن تنها پس از دو ساعت مشورت، رای به تبرئه دومین فرد ثروتمند کنونی در جهان داد.

چنانچه هیات منصفه این دادگاه علیه ایلان ماسک رای می‌داد، او می‌بایست میلیاردها دلار غرامت پرداخت کند و همچنین ارزش سهام شرکت‌های متعلق به او نیز احتمالا به شدت تحت تاثیر قرار می‌گرفت.

ماسک در حالی از اتهام‌های وارده تبرئه شده که وکلای او در آغاز تشکیل این پرونده تلاش کردند تا دادگاه از سان‌فرانسیسکو خارج و به غرب تگزاس منتقل شود. آن‌ها می‌گفتند که اعضای هیات منصفه اهل سان‌فرانسیسکو بطور کلی مخالف این میلیاردر هستند؛ این درخواست اما از سوی قاضی پرونده، رد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *