مهر – افزایش چند ۱۰۰ درصدی صادرات از طریق تجارت ترجیحی با پاکستانبه گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا پیمان پاک در یک گفت و گوی رادیویی در خصوص اجرای موافقتنامه تعرفه ترجیحی با پاکستان گفت: یکی از ابزارهای توسعه تجارت با کشورهای مقصد بحث تعرفه‌های ترجیحی و موافقتنامه‌های تجارت آزاد است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به وجود موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان افزود: این موافقت نامه از گذشته برای حدود ۴۰۰ قلم کالا وجود داشته تا دو کشور با ارائه تخفیف گمرکی موجب افزایش تجارت و دادوستد میان تجار شوند.
پیمان پاک دلیل اجرایی نشدن این موافقتنامه در سال‌های گذشته را اعمال ممنوعیت‌ها از جمله برخی ممنوعیت‌های ایران روی کالاها عنوان کرد و اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی را یکی از ابزارهای اصلی توسعه تجارت دانست.
وی با بیان اینکه قبل از امضا و اجرای موافقتنامه‌های تجارت آزاد و تعرفه ترجیحی، مجموعه‌هایی مانند مؤسسه مطالعات بازرگانی، اتحادیه‌ها و انجمن‌ها آنها را مطالعه و بررسی می‌کنند، تاکید کرد: مجموع نظرات کارشناسی مشخص می‌کند که موافقت نامه مذکور به نفع کشور است و موجب صادرات می‌شود یا به ضرر کشور و موجب واردات.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: به عنوان مثال مطالعات نشان می‌دهد با اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان ما یک افزایش چند ۱۰۰ درصدی در صادرات خواهیم داشت.
وی یکی از عوامل رونق نیافتن تجارت با پاکستان را اجرا نشدن این موافقت نامه عنوان کرد و افزود: به طور مثال در موضوع محصولات کشاورزی ما به علت ممنوع کردن واردات ۳۰ هزار تن نارنگی از پاکستان خود را از صادرات ۷۰۰ هزار تن سیب به این کشور محروم کردیم. در تجارت هر دو کشور می‌خواهند محصولی را صادر و محصول دیگر را وارد و بر اساس منافع خود حرکت کنند.
پیمان پاک خاطر نشان کرد: این موافقت نامه تنها در حوزه کشاورزی افزایش چند ۱۰۰ درصدی صادرات را موجب می‌شود، رشدی که به خاطر چند واردات کوچک جلوی آن گرفته شده بود.
وی با تاکید بر اینکه منافع کشور در موافقتنامه‌های تجارت آزاد و تعرفه ترجیحی رعایت می‌شود تا تبدیل به وارد کننده صرف نشویم، گفت: در دولت جدید بحث بازنگری روی موافقت نامه تجارت ترجیحی با ترکیه را داریم و معتقدیم این موافقتنامه ما را تبدیل به واردکننده می‌کند و باید اصلاح شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران موافقت نامه‌های با کشور چین را نیز مشمول بازنگری دانست و گفت: در حوزه اوراسیا این موافقتنامه تجارت آزاد و ترجیحی موجب می‌شود تا چندین میلیارد دلار صادرات داشته باشیم چرا که این کشورها تولید خاصی روی کالاهای مدنظر در توافقنامه ندارند.
وی تاکید کرد: در خصوص پاکستان نیز واقعیت این است که در بخش صنعتی و تولیدی نقطه قوتی ندارند که بگوییم می آیند بازار ما را می‌گیرند. اما در حوزه لوازم خانگی، خودرو و لوازم صنعتی یک جریان کالا به پاکستان که یک بازار خوب است، داریم.
پیمان پاک مشخصاً در خصوص خبر آزاد شدن واردات کیف، کفش و منسوجات از پاکستان و تأثیر آن بر تولید داخل گفت: نکته مهم این است که همین امروز ۸ میلیارد دلار نیاز کیف، کفش و منسوجات حوزه اوراسیا است که تاکید دارند از ایران وارد کنند.
وی ادامه داد: بنابراین نه تنها بازار داخل خودمان این گنجایش رقابت را دارد بلکه بازار کشورهای اطراف (اوراسیا) نیز خواهان محصول هستند. ما باید فضایی تعریف کنیم تا بازار اطراف را بگیریم و کالایی که می‌خواهند تهیه کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: نمی‌توانیم خود را منزوی کنیم و انتظار رشد تجارت داشته باشیم. تعامل در تجارت باید بر مبنای منافع برد – برد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *