اخبار

مهر – ۵۵ هزار کامیون کِشنده بالای ۴۰ سال عمر، مشکلی جدی است


سافتی من –
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمد اسلامی، در همایش مدیران راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور بر نوسازی ناوگان حمل و نقل تاکید کرد و گفت: از این تعداد ۵۰ هزار دستگاه باید در کارخانه‌های داخلی، تولید شود و در اختیار رانندگان و شرکت‌ها قرار گیرد.
وی با بیان اینکه باید نظام نوسازی ناوگان حمل و نقل را ساماندهی کنیم، ادامه داد: باید با تلاش گسترده‌تری نوسازی محقق شود.
وزیر راه با ابراز گلایه از تعلل و کوتاهی در واردات کامیون‌های کِشنده افزود: به همین علت مردم آسیب دیدند، اما امروز به صورت نمادین یکی از خودروها پلاک شد و امیدوارم این امر سریع‌تر انجام شود.
اسلامی بر رفع موانع برای ورود کامیون‌ها به ناوگان حمل و نقل تاکید کرد و اظهار داشت: امیدوارم کسانی که استاد مانع تراشی هستند، خدا هدایت شأن کند که دست از مانع تراشی بردارند و تسهیل کننده کار باشند. عبور و مرور کامیون بالای ۴۰ سال در جاده‌ها، هم باعث کاهش بهره وری و ایمنی و نیز بهره وری می‌شود و هم راننده آسیب می‌بیند و از سوی دیگر افزایش هزینه‌ها، آلایندگی‌ها و مصرف سوخت را در بردارد. باید ناوگان حمل و نقل که بلای جان مردم می‌شود هر چه سریع‌تر نوسازی شود.
وزیر راه و شهرسازی همچنین مینی بوس را فرسوده‌ترین ناوگان حمل و نقل بیان کرد و افزود: قشر ضعیفی از جامعه از ناوگان مینی بوسرانی استفاده می‌کنند و نباید معدل سنی مینی بوس‌ها ۲۴ و نیم سال باشد.
اسلامی با تاکید بر نوسازی ناوگان مینی بوس با استفاده از صنایع داخلی ابراز امیدواری کرد و گفت: تولیدکنندگان داخلی بتوانند هم ون و هم مینی بوس‌های باکیفیت تولید کنند. به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم که آنچه برای کارخانه در تولید کامیون، اتوبوس و مینی بوس سود دارد انجام شود بلکه باید آنچه دارای مزیت است کارخانه تولید کند. کارخانه‌ها حق ندارند ماشینی را انتخاب و وارد کنند که برای شأن، سود بیشتری دارد و ما به هیچ وجه این را نمی‌پذیریم.
این مقام مسئول دربخش دیگر از سخنان خود بر ایجاد یگان حفاظت برای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سال ۱۴۰۰ تاکید کرد و اظهار داشت: حفاظت و نگهداری از راه‌ها در قالب نظام کنترلی که ضابط قوه قضائیه نیز باشد، باید انجام شود. باید بتوانیم آسیب پذیری راه‌ها را مشخص و تعرض به راه‌ها و حریم آن را منسجم‌تر و قدرتمندانه‌تر از گذشته جلوگیری کنیم.
وزیر راه و شهرسازی بر حفاظت از ناوگان حمل و نقل تاکید کرد و ادامه داد: همه ادارات کل وظیفه دارند پارکینگ‌ها و محل‌های مناسبی را با روشنایی فراهم کنند که رانندگان در صورت عبور بتوانند توقفگاه امن داشته باشند.

∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *