میزان تورم در منطقه یورو به شکل محسوسی کاهش می‌یابد – DW – ۱۴۰۱/۱۱/۱۲


در کشورهای منطقه یورو میزان تورم در نخستین ماه سال جاری فراتر از انتظارها و برآوردها کاهشی شد و به ۵/ ۸ درصد رسید.

در ماه دسامبر تورم در این منطقه ۱/۱ درصد بیشتر بود و در ماه اکتبر به رقم بی‌سابقه ۶/ ۱۰ درصد رسید که بالاترین میزان از زمان جایگزینی یورو با پول‌های ملی کشورهای این منطقه بوده است.

منطقه یورو در حال حاضر شامل ۲۰ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌شود که از سال ۱۹۹۱ به این سو واحد پول اروپایی مشترک را جایگزین پول ملی خود کرده‌اند. کرواسی بیستمین عضو این مجموعه است که ابتدای ژانویه امسال به طور رسمی به آن پیوست.

از هفت کشور باقی‌مانده عضو اتحادیه اروپا شش کشور متعهد شده‌اند به محض این که شرایط ورود به منطقه یورو را داشته باشند یورو را جایگزین واحد پول ملی خود کنند.

به کانال سافتی من وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دانمارک تنها کشور اتحادیه اروپاست که مجاز به ورود به منطقه یورو هست اما تعهدی برای انجام این کار ندارد. سیاست‌های پولی کشورهای منطقه توسط بانک مرکزی اروپا و در شورایی با حضور رئیسان بانک مرکزی کشورهای عضو تعیین می‌شود.

پیامدهای تجاوز روسیه به اوکراین

بحرانی که با تجاوز نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد اروپا را با چالش‌های متفاوتی از جمله کمبود و گرانی انرژی، رکود شدید اقتصادی، و اختلال در زنجیره تامین مواد اولیه و قطعات روبرو کرد که گرانی و تورم از پیامدهای آن است.

بانک مرکزی اروپا (EZB) افزایش قیمت‌ها به میزان دو درصد را یک وضعیت ایده‌آل اقتصادی ارزیابی می‌کند اما کشورهای منطقه یورو با این هدف‌گذاری فاصله زیادی دارند.

تحلیلگران میانگین تورم در ماه ژانویه را نزدیک به ۹ درصد پیش‌بینی کرده بودند. روند نزولی افزایش قیمت‌ها در سه ماه اخیر فراتر از ارزیابی‌های بوده است.

با وجود کاهش تورم، بهای بالای انرژی همچنان مهم‌ترین عامل گرانی است گرچه از شدت افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز به شدت کاسته شده است.

نقش افزایش بهای انرژی در تورم

در ماه ژانویه قیمت انرژی در کشورهای منطقه یورو به طور میانگین ۲/ ۱۷ درصد بیشتر از ماه مشابه در سال گذشته بود. این میزان ماه دسامبر ۲۵/۵ درصد بوده است.

منطقه یورو در حال حاضر شامل ۲۰ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌شود که از سال ۱۹۹۱ به این سو واحد پول اروپایی مشترک را جایگزین پول ملی خود کرده‌اندعکس: Kai Pfaffenbach/REUTERS

به رغم کاهش تورم، قیمت تمام کالاها و خدمات سبد هزینه خانوار در ماه جاری نزولی نبوده است. اداره آمار منطقه یورو اول فوریه اعلام کرد تورم گروه خوراکی‌ها، دخانیات و الکل در ماه ژانویه اندکی بیش از ۱۴ درصد و سه دهم درصد بیش از ماه دسامبر بوده است.

سافتی من وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

میانگین تورم در خدمات و محصولات صنعتی نیز بدون در نظر گرفتن بهای انرژی در ماه ژانویه به نسبت ماه قبل اندکی افزایش یافته است.

تاخیر در اعلام آمار تورم آلمان

در آلمان به عنوان قدرتمندترین و بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا، به طور معمول میزان تورم از میانگین کشورهای منطقه یورو کمتر است. به عنوان مثل در ماه دسامبر تورم در آلمان یک درصد کمتر از میانگین منطقه یورو بود.

اداره آمار فدرال آلمان اعلام کرده به دلایل فنی داده‌های آماری درباره تورم در ماه ژانویه را با کمی تاخیر هفته آینده منتشر می‌کند.

در ماه‌های نخست پس از جنگ اوکراین رشد اقتصادی آلمان به شکل محسوسی کاهش یافت اما در سه ماه گذشته این وضعیت به شکل غیرمنتظره‌ای تغییر کرد. برآورد می‌شود اقتصاد آلمان در ماه ژانویه ۲ دهم درصد بیش از پیش‌بینی‌های قبلی رشد کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *