واکنش به گزارش بلومبرگ؛ “تخفیف نفتی ایران به چین جدید نیست” – DW – ۱۴۰۲/۱/۲۴


رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی ایران در واکنش به گزارش اخیر خبرگزاری “بلومبرگ” در مورد تخفیف قابل توجه نفت صادراتی ایران به چین گفت این خبر “تازگی ندارد” و جمهوری اسلامی پیش از این “تا ۱۵ دلار هم” به چین تخفیف داده است.

حمیدرضا صالحی روز چهارشنبه (۲۳ فروردین) به سایت خبری “انتخاب” گفت: «این عدد‌های تخفیفی که بلومبرگ اعلام کرده است باز هم به قیمت روسیه نمی‌رسد، چیزی که اروپا با روسیه بسته بود کمتر از ۱۲ دلار پایین‌تر از برنت بود با این وجود ایران باید تخفیف بیشتری دهد.»

خبرگزاری بلومبرگ ۱۷ فروردین (ششم آوریل) در گزارشی فاش ساخته بود تخفیفی که ایران برای نفت صادراتی خود به چین می‌دهد حتی از روسیه نیز بیشتر است. در این گزارش گفته شده بود نفت ایران برای تحویل به چین در ماه مه، ۱۲ دلار کمتر از قیمت نفت شاخص برنت قیمت‌گذاری شده است، در حالی‌که روسیه برای نفت اورال خود که بسیار شبیه به نفت تولیدی ایران است، بیشتر از ده دلار تخفیف نمی‌دهد.

طبق داده‌های شرکت “کپلر” که در زمینه ردیابی حرکت نفتکش‌ها فعالیت می‌کند، در ماه فوریه امسال رکورد روزانه صادرات نفت ایران به چین در شش سال گذشته شکست و به حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

صالحی با اشاره به اینکه چین به دلیل بازار انحصاری، ایران را به سمت دادن تخفیف در قیمت فروش سوق می‌دهد گفت که “ما خود به خود در این بازار ناچار به تخفیف هستیم و رقابت برای بالا بردن قیمت وجود ندارد.”

بخوانید: روسیه برای افزایش قیمت نفت تولید خود را کاهش می‌دهد

رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی ایران از چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت صادراتی ایران یاد کرده و گفت: «به دلیل تحریم‌ها توان ورود به بازارهای رقابتی را نداریم و هزینه مبادله و جابجایی پول و انحصاری بودن بازار و عدم ورود به اف.ای.تی.اف را می‌پردازیم.»

در گزارش بلومبرگ با استناد به اطلاعات شرکت “ورتکسا” که در زمینه تحلیل اطلاعات کشتیرانی فعالیت دارد، ذکر شده بود میزان واردات نفت خام و میعانات گازی چین از ایران در ماه مارس امسال با جهش ۲۰ درصدی نسبت به مارس سال ۲۰۲۲، به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

بخوانید: تلاش آمریکا برای جلوگیری از خرید نفت ایران توسط چین

مقامات وزارت نفت ایران آمار دقیقی از میزان صادرات نفت ارائه نمی‌دهند و این موضوع را محرمانه می‌خوانند. تحلیلگران برای بررسی جریان صادرات نفت ایران به داده‌های به دست آمده از ردیابی کشتی‌ها اتکا می‌کنند زیرا فروش نفت ایران از ژوئن سال ۲۰۲۲ در داده‌های رسمی گمرک آورده نمی‌شوند. در همین راستا بخشی از نفت ایران نیز تحت عنوان نفت خام مالزی فروخته می‌شود.

پالایشگاه‌های مستقل در شاندونگ که ۲۰ درصد ظرفیت پالایشی چین معادل ۷/۳ میلیون بشکه در روز را در اختیار دارند، به دلیل تخفیف‌های بالا تقریبا به نفت کشورهای تحریم‌شده متکی هستند. از همین رو ایران، روسیه و ونزوئلا، سه کشور تحت تحریم‌های بین‌المللی، برای عرضه نفت خود به پالایشگاه‌های این منطقه رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *