٧ گام موثر برای جبران ضرر در بورس

زیبایی بازار سهام این است که فرصت‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی شما که می‌گویی در بورس ضرر کردم نیز فارغ از باخت‌های قبلی خود، فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد دارید. اما متاسفانه تعداد کمی از مردم این موضوع را درک می‌کنند و پس از ضرر احساس ناامیدی در آن‌ها بسیار زیاد می‌شود. کنترل احساسات شما در این موقعیت حساس اهمیت زیادی دارد. از این رو باید زمانی را به خود اختصاص دهید که با فکر کردن به اشتباهات خود را بازیابی کنید. با ما در این مقاله همراه باشید تا با ۷ گام موثر برای جبران ضرر در بورس آشنا شویم.
سرفصل‌های این مقاله
در بورس ضرر کرده‌ام؛ نگاهی به رفتارهای احتمالی و اشتباه
شاید پیشگیری از ضرر بسیار مهم باشد، اما زمانی که ضرر می‌کنیم، واکنش ما در برابر ضرر بسیار مهم‌تر از میزان ضرر است. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که ضرر می‌کنند، مغلوب احساس شکست خود می‌شوند و با انکار این احساس سعی در معاملات بیشتر دارند که در نهایت بیشتر به ضرر آن ها تمام می‌شود.این در حالیست که بسیاری از افراد عقب‌نشینی می‌کنند و زیان خود را بقچه‌پیچ کرده و گوشه‌ای می‌گذارند که به آن فکر نکنند. برخی از سرمایه‌گذاران نیز به دنبال معاملات بهتر هستند؛ اینها همان افرادی هستند که برای جبران خسارات خود مصمم هستند.اما هیچ کدام از این واکنش‌ها سازنده نیست. در حقیقت اگر شما یاد نگیرید که چگونه معاملات خود را از دست ندهید، این ضررها دوباره تکرار خواهند شد. اما چرا این حرف را می‌زنیم و اصلا چرا پای جبران ضرر در بورس را وسط کشیده‌ایم؟تصمیماتی که سرمایه‌گذاران بعد از ضرر و زیان می‌گیرند، معمولا مملو از احساسات است. این احساسات افسار معاملات شما را در دست می‌گیرند و حالت‌های متفاوتی را برای شما رقم می‌زنند؛ مانند:
• رفتار نامنظم در معاملات• کاهش معاملات زودرس• اضافه کاری• باقی ماندن در موقعیت‌های غیر سودآور به مدت طولانی• انجام اقدامات بدون هیچ سود
شاید این موقعیت ها دور به نظر برسد، اما واقعیت این است که سرمایه‌گذاران کم تجربه این کارها را از ترس ضررهای دیگر انجام می‌دهند.
مانند یک سرمایه‌ گذار حرفه‌ ای رفتار کن!

تفاوت عمده‌ای میان یک معامله‌گر موفق و بازرگانان شکست خورده وجود دارد؛ این تفاوت در نحوه رسیدگی به ضررهای معاملاتی به چشم می‌آید.اولین تفاوت میان این دو دسته از سرمایه‌گذاران این است که افراد باتجربه ضررها را فرصتی برای یادگیری و بهبود معاملات خود می‌دانند.
همه شما می‌دانید که جبران ضرر در بورس، بسیار چالش برانگیز است، به ویژه اگر این ضررها بزرگ هم باشند؛ اما موفقیت هیچ گاه با انکار، کنار کشیدن یا نادیده گرفتن ضررها قابل توجه حاصل نمی‌شود.بنابراین بهتر است که به این ضررها به چشم یک فرصت طلایی نگاه کنید، مطمئن باشید با این دیگاه تبدیل به یک تاجر ماهر خواهید شد.
۷ گام موثر برای جبران ضرر در بورس
زمانی که می‌گویید در بورس ضرر کردم، دنیا به آخر نرسیده است. اگر می‌خواهید از لحاظ احساسی قوی‌تر و منظم‌تر شوید و در بورس موفق‌تر گام بردارید، با ما همراه باشید. تنها هفت قدم با آن چه که می‌خواهید، فاصله دارید.
۱. مسئولیت ضرر و زیان خود را بپذیرید
اولین گام این است که ضرر خود را بپذیرید و قبول کنید که مسئولیت این ضرر تمام و کمال با خود شما است. هیچ فردی مسئولیت ضرر و زیان شما را در بورس قبول نخواهد کرد و شما مجبور هستید که این ضرر را هر چقدر هم که بزرگ باشد، قبول کنید.این موقعیت به شما کمک می کند که ضرر خود را کنار نگذارید و آن را انکار نکنید. زمانی که مسئولیت ضرر خود را قبول می کنید، دقیقا همان جایی ایستاده‌اید که باید باشید.بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌گویند در بورس ضرر کردم و مقصر این ضرر مشاوران بورس بوده‌اند. اما واقعیت این است که مشاوران تنها شما را در این مسیر راهنمایی کرده و شما با علم به خطرات بازار بورس در این راه قدم گذاشته‌اید.
۲. معاملات را متوقف کنید

برای جبران ضررهای خود سریع دست به کار نشوید. زمانی که با ضرر مواجه می‌شوید، هرگز نباید سعی کنید که این ضرر را در یک معامله یا در یک روز جبران کنید. بهتر است که مدتی دست نگه دارید و به خاطر داشته باشید که ضررهای عمده را نمی‌وان با سودهای کلان جبران کرد.معمولا افرادی که در بورس ضرر می‌کنند، یا بازار را ترک کرده یا با شدت مضاعفی تجارت می‌کنند. همان طور که گفتیم هر دو روش اشتباه است و قطعا راهی برای جبران ضرر در بورس پیش پای شما نمی‌گذارند.از این رو بهترین کار این است که کمی صبر کنید. این مدت برای شناسایی اشتباهات بهترین فرصت است؛ برای این کار تنها باید وقایع و اتفاقات را به دقت ارزیابی کنید.پیدا کنید که در کدام مرحله کوتاهی کرده‌اید؛ آیا بیش از حد ریسک کرده‌اید؟ آیا برنامه‌ریزی درستی برای تجارت خود داشتید؟ در معاملات خود به اندازه کافی تیزبین بوده‌اید یا برای جبران ضررهای قبلی دوباره ضرر کردید؟
۳. اشتباهات خود را تکرار نکنید
در زمانی که استراحت می‌کنید، تمام معاملات گذشته را با دقت بررسی کنید و اشتباهات خود را پیدا کنید. حالا که اشتباهات خود را متوجه شده‌اید، نوبت به برنامه‌های آینده می‌رسد. برای معاملات آینده خود و جبران ضرر در بورس یک برنامه دقیق بریزید؛ برنامه شما باید شامل تمام کارهایی باشد که باید انجام دهید و کارهایی که دیگر انجام نخواهید داد.
۴. برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید
معمولا سرمایه‌گذاران موفق ضرر را به یک موقعیت طلایی تبدیل می‌کنند؛ آن‌ها منتظر فرصت بعدی برای سوددهی می‌مانند. آیا شما هم می‌توانید عواملی که نحوه تجارت شما را معکوس می‌کند، تشخیص دهید؟این همان کاری است که معامله‌گران باتجربه انجام می‌دهند. آن‌ها از شرایط بازار استفاده می‌کنند و نه تنها ضرر اولیه را جبران می‌کنند، بلکه سودی قابل توجه نیز به سود اصلی خود می‌افزایند.آیا شما امکان شناسایی اصلی‌ترین فاکتورهای بازار را دارید؟ اقداماتی مانند تغییر در نوع حرکت و قیمت‌ها که با شناسایی روند تغیر آن‌ها سوددهی دور از انتظار نخواهد بود. اگر از چنین امتیازی برخودار باشید، معیارهای روشنی برای تجارت غیرفعال دارید. با این امتیازات احتمال خسارات برای شما در آینده بسیار کم است.
۵. ضرر خود را در چشم‌انداز قرار دهید

به خاطر بسپارید که ارزش شما با یک ضرر تجاری مشخص نمی‌شود، هرچند این ضرر تجاری بسیار بزرگ باشد. یادتان باشد که شما نقش‌های دیگری بیش از یک سرمایه‌گذار در بورس دارید. یادآوری نقش‌ها به شما کمک می‌کند که بهتر برای تعادل چرخه معاملات خود گام بردارید.پس از آن که دوباره به چرخه سرمایه‌گذاری بازمی‌گردید، همواره محدودیت‌های خود را به یاد داشته باشید. هیچ گاه در سرمایه‌گذاری افراط نکنید و سرعت خود را با سرمایه‌ای که دارید، همگام کنید. این یکی از بهترین راه‌ها برای جبران ضرر در بورس است.
۶. الهام بگیرید
به ضرر خود به چشم یک انگیزه نگاه کنید و مدام با خود تکرار نکنید که در بورس ضرر کردم. این شکست را پله‌ای برای موفقیت بیشتر و بهتر خود بدانید و در یادگیری مهارت‌های جدید تلاش کنید. یادتان باشد که برای چه هدفی وارد بورس شده‌اید. مطمئن باشید این مهارت‌ها، انگیزه‌ای قوی برای ادامه تجارت شما خواهند بود.درست مانند ورزشکاران حرفه‌ای؛ بهترین ورزشکاران با شناخت ضعف‌های خود هیجان‌زده می‌شوند. آن‌ها از ضعف خود به عنوان یک کاتالیزور برای بهبود موقعیتشان استفاده می‌کنند.
۷. به بازی برگردید
حال که تمام اقدامات لازم را برای بازیابی انجام داده‌اید، قدرتمندتر از قبل به تجارت خود بازگردید. شما از نظر ذهنی قوی‌تر و آماده‌تر از قبل خواهید بود. ضرر خود را رها کنید و هدف‌های بزرگتری را در ذهن بپرورانید. این هدف‌ها شما را با سرعت بالایی به جلو هل می‌دهند.
۸. جبران ضرر در بورس با بهترین روش

آن‌هایی که می‌گویند در بورس ضرر کردم، باید به یاد داشته باشند که داشتن یک برنامه قوی برای بازگشت به عرصه سرمایه‌گذاری از ضرر آن‌ها بسیار مهم‌تر است. سود و زیان بخشی از معاملات بازار سهام است و بهترین قسمت از معاملات روزانه یک سرمایه‌گذار را خوش‌بینی و امید او شامل می‌شود. امیدواریم که اقدامات مطرح شده در این مقاله برای بازیابی و جبران ضرر در بورس شما موثر باشد.

برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات کلیک کنید!
برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات کلیک کنید!
توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *