گشایش کنگره خلق چین؛ پیش‌بینی رشد ۵ درصدی برای اقتصاد – DW – ۱۴۰۱/۱۲/۱۴


رشد اقتصادی ۵ درصدی در سال جاری میلادی؛ این هدفی است که رهبری چین به هنگام گشایش کنگره ملی خلق این کشور اعلام کرده است.

لی که چیانگ، نخست وزیر چین در آغاز کار این کنگره ضمن ارائه بیلان و معرفی برنامه‌های خود خوشبینی را خود در مورد رشد اقتصادی این کشور ابراز کرد. به گفته او در سال جاری میلادی ۱۲ میلیون فرصت شغلی در شهر‌های مختلف ایجاد خواهد شد و نرخ بیکاری به این ترتیب کاهش خواهد یافت.

۵ درصد رشد اقتصادی در مقایسه با برنامه‌های بلندپروازانه چین رقمی نستبا کم به نظر می‌رسد. رشد اقتصادی این کشور در طول چند دهه همواره دورقمی بوده است. اقتصاد چین اما “بحرانی نسبی” را تجربه می‌کند.

طبق اعلام رسمی اقتصاد چین در سال گذشته میلادی ۳ درصد رشد داشت. این در حالی است که رهبری چین پیش‌بینی می‌کرد که رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی بر ۵،۵ درصد بالغ شود. سیاست‌های سختگیرانه دولت چین برای مقابله با کرونا و همچنین بسته بودن مرزها در این روند بی‌تأثیر نبوده‌اند.

نخست وزیر چین ضمن اعلام افزایش بودجه نظامی  این کشور، از افزایش شمار نظامیان و بهبود قابلیت‌های آنان سخن گفت.

دولت چین قصد دارد بودجه نظامی خود در سال جاری میلادی را به میزان ۷،۲ درصد افزایش شد؛ روندی که در صحنه سیاست بین‌الملل با نگرانی دنبال می‌شود، به ویژه با توجه به تهدید‌های پیگیر رهبری چین علیه تایوان.

لی که چیانگ در اظهارات خود تأکید کرد که پکن قویا “مخالف استقلال” است. پکن تایوان را که کشوری دموکراتیک محسوب می‌شود، بخشی از خاک خود می‌داند.

به کانال سافتی من وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نخست‌وزیر ۶۷ ساله چین پس از برگزاری کنگره ملی دوران بازنشستگی خود را آغاز خواهد کرد. قرار است که لی کیانگ، یکی از افراد مورد اعتماد شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری این کشور جانشین او شود.

شی جیان‌پینگ، رئیس جمهوری و دبیر کل حزب کمونیست چینعکس: Lintao Zhang/Getty Images

شی جین‌پینگ که خود دبیرکل حزب کمونیست چین نیز است، قصد دارد در پی تأیید از سوی کنگره ملی خلق، سومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کند.

کنگره خلق چین با شرکت حدود ۳ هزار نفر برگزار می‌شود. این افراد به اساس موازین دموکراتیک انتخاب نشده و به طور معمول هر تصمیمی که رهبری حزب کمونیست می‌گیرد، تأیید می‌کند. این کنگره به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *